Úřad vlády ČR | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace

Informace o zdroji


Úřad vlády ČR


Vydané tiskové zprávy


Vláda schválila exportní strategii do roku 2020

Kabinet Petra Nečase odsouhlasil Exportní strategii ČR na období 2012 – 20120, jejímž cílem je zejména navýšení podílu českého vývozu mimo země Evropské unie, ale i kvalitní podpora státu.

Vláda se bude zabývat volebním zákoníkem

Návrh věcného záměru volebního zákoníku, který ve středu předloží ministr vnitra k projednání kabinetu, přináší shrnutí volebního práva do jednoho kodexu i řadu změn.

Vláda schválila opatření k dodržení schodku rozpočtu

K použití nespotřebovaných výdajů rozpočtu ústředních státních orgánů bude dávat souhlas premiér.

Novým mluvčím premiéra se stane Michal Schuster

Tiskovým mluvčím předsedy vlády se stane bývalý redaktor České televize Michal Schuster. Od poloviny března bude zastávat funkci ředitele Odboru tiskového a styku s veřejností Úřadu vlády ČR. Premiér zároveň 14. března navrhne vládě, aby Schustera jmenovala mluvčím kabinetu.

Vláda schválila nová pravidla pro podporu kinematografie

Na financování české kinematografie by se v budoucnu měly podílet všechny subjekty, jejichž podnikání je spojeno se zpřístupňováním kinematografických děl. Počítá s tím návrh zákona o audiovizuálních dílech a podpoře kinematografie, který schválila vláda.

Novým vedoucím poradců premiéra se stane Tomáš Vrbík

Novým vedoucím poradců předsedy vlády se stane dosavadní náměstek ministra životního prostředí Tomáš Vrbík. Nahradí tak Martina Římana, který odchází na vlastní žádost.

Premiér: Reformu provedeme ve spolupráci s vysokými školami

Předseda vlády Petr Nečas dnes na 114. zasedání Pléna České konference rektorů vyzval akademickou obec k jednání o reformě terciárního vzdělávání.

Premiér: Českou republiku a Nizozemí spojuje rozpočtová odpovědnost

Českou republiku a Nizozemí spojuje kromě posilujícího vzájemného obchodu a tradičně dobrých politických vazeb také důraz na rozpočtovou odpovědnost na státní i evropské úrovni.

Zákon o úřednících odstraní politický vliv

Depolitizace státní správy, její profesionalizace a vyšší kvalita jsou cíle chystaného zákona o úřednících veřejné správy, jehož teze dnes schválila vláda.

Kontroly na hranicích s Německem nezesílí

Ministr vnitra Jan Kubice dnes jednal v německém Hofu o spolupráci v oblasti potírání přeshraniční kriminality. Společného jednání se účastnil spolkový ministr vnitra Hans-Peter Friedrich, ale i ministři vnitra sousedních zemí Saska a Bavorska.

Premiér: Evropa potřebuje jednotný energetický trh

Předseda české vlády Petr Nečas dnes vystoupil v Berlíně na konferenci „Obnova energetické architektury – zatěžkávací zkouška pro Německo a Evropu“. Na okraj konference se premiér setkal s evropským komisařem pro energetiku Güntherem Oettingerem.

Vláda pozastavuje ratifikaci dohody ACTA

Vláda podle premiéra pozastaví ratifikační proces Obchodní dohody proti padělatelství ACTA. Možné reálné dopady této mezinárodní smlouvy chystá podle premiéra Petra Nečase vláda ještě analyzovat.

Premiér: S fiskální smlouvou EU jsem nemohl nyní souhlasit

Česká vláda detailně posoudí a nechá v následujících týdnech právně zanalyzovat výsledné znění tzv. fiskální úmluvy, na které se dohodli lídři států. Cílem smlouvy je přispět k řešení současné dluhové krize v Evropě, především v eurozóně.

Vláda schválila půjčku MMF ve výši 1,5 miliardy eur

Vláda pověřila ministra financí, aby požádal Českou národní banku o poskytnutí prostředků na tuto půjčku ze svých devizových rezerv. Mezinárodní měnový fond původně žádal částku 3,34 miliardy eur, vládní kabinet nakonec schválil poskytnutí necelé poloviny této sumy. Stejnou částku dá k dispozici například sousední Slovensko.

V Iráku se daří českým traktorům Zetor

Předseda vlády Petr Nečas dnes v Praze přijal iráckou vládní delegaci vedenou vicepremiérem pro energetiku Husajnem al-Šahristáním. Návštěva vicepremiéra a klíčových iráckých ministrů v České republice realizovaná jen osm měsíců po oficiální cestě českého premiéra do Bagdádu potvrzuje mimořádně dobré a intenzivní česko-irácké vztahy a přispívá k dalšímu rozvoji politické, obchodní a vojenské spolupráce.

Vláda prodloužila mandát zmocněnce pro dostavbu Temelína

Kabinet schválil prodloužení mandátu dosavadního zmocněnce Václava Bartušky do konce června roku 2014. Současně se prodlužuje i činnost jeho kanceláře.

Vláda projedná zlepšení kontrol ve veřejné správě

Novela zákona o finančních kontrolách má posílit mechanismus odhalování korupce.

Vláda schválila navrácení majetku církvím

Kabinet Petra Nečase se shodl na definitivní podobě majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Premiér: Chceme srozumitelně a přehledně přiblížit lidem to nejpodstatnější z reforem

V rámci větší informovanosti o změnách a pro snazší orientaci ve vládních reformách funguje od začátku roku nová webová stránku www.reforma.cz, která shrnuje a popisuje schválené i plánované změny. Za první dny provozu stránka zaznamenala přes třicet tisíc zobrazení.

Premiér: Ministr Dobeš musí do dubna vyřešit problémy s čerpáním evropských fondů

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš mi objasnil auditem vytýkané problémy, které se týkají operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost.

Premiér: Některé lokality už odstranění ekologických škod nepotřebují

Kabinet Petra Nečase rozhodl o zrušení obří zakázky na sanaci ekologických škod. Mělo by se prověřit, které lokality zásah skutečně potřebují, soudí premiér.

Vláda vyhlásila státní smutek k uctění památky prezidenta Václava Havla

Vláda dnes na svém mimořádném zasedání vyhlásila 21. – 23. prosince 2011 dny státního smutku k uctění památky prezidenta Václava Havla. Vládní kabinet zároveň navrhuje sněmovně schválit zákon o zásluhách prvního prezidenta České republiky.

Česko a Maďarsko podporují přísnější rozpočtová pravidla evropských zemí

Česko a Maďarsko podporují plánovanou mezivládní smlouvu, která ma posílit rozpočtovou odpovědnost unijních zemí. Primárně by se ale měla vztahovat na země eurozóny. Předsedové vlád Česka a Maďarska se na tom shodli na společném jednání v Budapešti.

Gruzie láká české investory

Premiér Petr Nečas v pondělí jednal se svým gruzínským protějškem Nikou Gilaurim. Vzájemná spolupráce se rozvíjí především v obchodních vztazích, shodli se oba premiéři.

Prozatímním ředitelem GIBS se stal Ivan Bílek

Předseda vlády ČR Petr Nečas jmenoval v pátek 25. listopadu 2011 prozatímním ředitelem Generální inspekce Bezpečnostních sborů plk. Mgr. Ing. Ivana Bílka.

Premiér: Uspořádáme v Německu diskusi o dostavbě Temelína

Bezpečnost jaderných elektráren je prvořadou prioritou, řekl premiér Petr Nečas po setkání s předsedou vlády Bavorska Horstem Seehoferem.

Vláda schválila: Nový živnostenský zákon usnadní podnikání

Novela živnostenského zákona ušetří podnikatelům snížením administrativní zátěže až čtvrt miliardy korun. Zjednodušuje řadu povinností spojených s administrativou, některé dokonce ruší.

Premiér jednal s uchazeči o zakázku na dostavbu Temelína

V průběhu měsíců srpna až listopadu 2011 se předseda vlády ČR Petr Nečas postupně setkal s generálními řediteli všech tří firem, které se ucházejí o zakázku na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín.

Šimůnková: Vysvětlení ke kauze čítanky pro druhé třídy ZŠ

Na jednání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny byl dne 7. 11. řešen i problém některých výukových materiálů vydávaných se souhlasem a podporou Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.

Šimůnková: Sexuální násilí na dětech nemusí být vždy jen fyzické

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková představila kampaň proti pohlavnímu zneužívání dětí s názvem Stop sexuálnímu násilí na dětech.

Vláda brání zvýšení cen elektřiny

Nečasův kabinet schválil dotace státního rozpočtu ve výši 11,7 mld. Kč na úhradu vícenákladů spojených s podporou elektřiny z obnovitelných zdrojů energie.

Premiér: Demokracie je nedokonalá, ale lepší než cokoliv jiného

Předseda vlády Petr Nečas vystoupil na mezinárodní konferenci "Dny USA a EU" na pražském Žofíně.

O vzniku speciální skupiny žalobců proti korupci bude jednat vláda

Vláda posoudí analýzu způsobů, jak nejlépe odstranit vazby mezi orgány činnými v trestním řízení a zástupci veřejné správy tak, aby v případech vyšetřování korupce nedocházelo k jeho ovlivňování.

Nečas: Podpora méně rozvinutých zemí EU je cestou ke konkurenceschopnosti

Cestou ke konkurenceschopnosti Evropské unie je podle českého premiéra Petra Nečase silná a efektivní kohezní politika. Uvedl to po jednání summitu zemí Visegrádské skupiny.

V Praze se koná summit V4

Premiér Petr Nečas hostí předsedy vlády zemí Visegrádské skupiny.

Značná část Romů stále žije v podmínkách sociálního vyloučení

Vláda ve středu 12. října 2011 vzala na vědomí každoročně připravovanou Zprávu o stavu romské menšiny v České republice, kterou jí předložila zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Zpráva mimo jiné potvrzuje, že v klíčových oblastech života Romů nedošlo ke zlepšení a významná část z nich v České republice stále žije v podmínkách takzvaného sociálního vyloučení, odloučeni od základních společenských zdrojů.

Premiér Nečas: Česko bude rozvíjet jádro i energetickou spolupráci se sousedy

Vystoupení předsedy vlády ČR při zahájení Česko-saské energetické konference v Drážďanech 7. října 2011.

Ministr zemědělství Ivan Fuksa opouští vládu

Předseda vlády Petr Nečas dnes předal do rukou prezidenta republiky Václava Klause demisi ministra zemědělství Ivana Fuksy. Prezident demisi ministra přijal. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost s prací Ivana Fuksy.

Premiér Nečas: Vysoké školy musí vychovávat elitní studenty

Předseda vlády Petr Nečas se zúčastnil slavnostního zahájení akademického roku 2011/2012 vysokých škol České republiky.

Vobořil: Nebezpečná droga fentanyl není nová droga

V České republice se objevily případy předávkování spojené s užitím drogy na bázi opiátu s názvem fentanyl. Jedná se o prášek, který se dá jen velmi těžko rozeznat od běžného heroinu.

Česko nakročilo mezi 20 nejvíce konkurenceschopných

Vláda na své úterní schůzi přijala Strategii mezinárodní konkurenceschopnosti České republiky připravenou Ministerstvem průmyslu a obchodu.

Historicky první den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci

Ve středu 28. září 2011, na státní svátek Dne české státnosti, se uskuteční historicky první Den otevřených dveří v Lichtenštejnském paláci na pražské Kampě. Jeden z nejkrásnějších a nejrozsáhlejších pražských paláců patří mezi oficiální vládní budovy. V současnosti je využíván zejména pro jednání s významnými zahraničními delegacemi, jejich ubytování a pořádání prestižních konferencí.

Centrum vědy a výzkumu se otevírá špičkovým vědcům

Premiér Petr Nečas zahájil činnost středoevropského technologického institutu v Brně (CEITEC). Oznámil také zřízení funkce vědeckého poradce předsedy vlády.

Vláda přijala Strategii boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015

Vláda dnes na svém jednání schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení na roky 2011-2015, kterou předložila vládní zmocněnkyně pro lidská práva a připravila vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách.

Premiér: Budeme vázat výplatu sociálních dávek na školní docházku

Do Nového Boru, Rumburku a Varndsdorfu zamířil v pondělí premiér Petr Nečas.

Premiér v Izraeli: Nepodporujeme jednostranné uznání Palestiny

Premiér jednal v Jeruzalémě s předsedou izraelské vlády Benjaminem Netanjahuem.

Odborníci zahájili jednání o užívání konopí k léčebným účelům

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil a děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Tomáš Zima dnes zahájili prvním setkáním činnost pracovní skupiny, která byla sestavena pod záštitou premiéra vlády Petra Nečase za podpory Poslanecké sněmovny PČR. Komise má za úkol definovat podmínky, za jakých bude v ČR možno používat psychotropní konopí pro léčebné a výzkumné účely a navrhnout v tomto směru potřebné legislativní změny zákona č. 167/1998 Sb., o návykových látkách, případně dalších zákonů tak, aby se mohl plně využít léčebný potenciál konopí v ČR.

Jednání o Šluknovsku: Důležitými nástroji k řešení je zvyšování počtu pracovních míst

Členové Občanské části Rady vlády ČR pro záležitosti romské menšiny se dnes setkali se zmocněnkyní vlády pro lidská práva Monikou Šimůnkovou a ředitelem Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martinem Šimáčkem. Společně diskutovali o situaci na Šluknovsku.

Vláda přerušila projednání majetkového vyrovnání s církví

Kabinet Petra Nečase ve středu přerušil projednávání parametrů majetkového vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi.

Zmocněnkyně pro lidská práva otevře již 45. babybox v ČR

Zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková se osobně zúčastní otevření již čtyřicátého pátého babyboxu v České republice. Nový babybox zahájí činnost v Městské nemocnici Neratovice v pondělí 12. září ve 12 hodin.

Vláda rozjednala rozpočet, ministři požadují změny

Podle premiéra nejdříve probíhá první kolo jednání, kde se sumarizují názory ministrů na celkový státní rozpočet a na jednotlivé resortní kapitoly.

Protidrogový koordinátor: Nechme odborníky připravit návrh legalizace konopí pro léčbu

Pod záštitou předsedy vlády vzniká pracovní skupina, která připraví novelu zákona směřující k léčebnému využití konopí.

První část zdravotní reformy prošla sněmovnou

Vládní koalice znovu prosadila první část zdravotnické reformy. Návrh zákona o veřejném zdravotním pojištění vrátil Senát, Sněmovna jej přehlasovala.

Rozpočet 2012: Plánovaný schodek o 30 miliard nižší než letos

Vláda projedná návrh zákona o státním rozpočtu ČR na příští rok.

Premiér politickým vězňům: Jste živoucím vzorem statečnosti

Pravou chloubou našeho národa jsou ti, kteří odmítli rezignovat na lidskou důstojnost a byli na dlouhá léta připraveni o svobodu právě proto, že o ni stáli nejvíc, zdůraznil premiér Petr Nečas na tradiční Muklovské pouti. Na Svatém Hostýně se uskutečnila již po devatenácté.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva vítá schválení nových pravidel pro veřejné sbírky

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková uvítala vládní schválení novely zákona č. 117/2001 Sb., o veřejných sbírkách (zákon o veřejných sbírkách).

Ministerstvo dopravy učinilo další krok k transformaci české železnice

Převod drážních zaměstnanců pod SŽDC povede k transparentní liberalizaci drah v Česku.

Vláda schválila úpravy jednacího řádu

Předseda vlády může jmenovat státního tajemníka, který bude mít stejné kompetence jako současný vrchní ředitel sekce pro evropské záležitosti.

Veřejná správa má být otevřenější s profesionálnějšími úředníky

Vláda projedná věcný záměr zákona o úřednících a zaměstnancích veřejné správy.

Premiér velvyslancům: proexportní politika je klíčovou prioritou vlády

Projev předsedy vlády Petra Nečase na poradě vedoucích zastupitelských úřadů České republiky. 29. srpna, Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Reformy zvýšily důvěryhodnost České republiky

Ratingové hodnocení České republiky bylo zvýšeno o dva stupně na AA- se stabilním výhledem. Oznámila to ratingová agentura Standard & Poor’s.

Vláda posvětila daňovou reformu

Ministři schválili zřízení jednoho inkasního místa a souhlasili například se zrušením daňového zvýhodnění stravenek.

Bezpečnostní rada státu se zabývala situací v Severních Čechách

Bezpečnostní rada státu se dnes na podnět předsedy vlády Petra Nečase zabývala bezpečnostní situací v Severních Čechách, především na Šluknovsku a Rumbursku.

Premiér Petr Nečas: Dnes nehrozí invaze "spojeneckých" vojsk, ale invaze projevů radikalismu, nesnášenlivosti a extremismu

Dnes si připomínáme již čtyřicet tři let od událostí, které lidem vzaly naději na změnu tehdejšího totalitního režimu. Událostí, které dokázaly, že komunismus je nereformovatelný, že v případě ohrožení je schopný použít zbraně, tanky a atmosféru strachu proti bezbranným lidem. Lidem, kteří byli přesvědčeni o své pravdě, ale brzy poznali, že nemají možnost ubránit se hrubé síle, a z nichž někteří tehdy dokonce za obranu svobody pro naši zemi položili své životy.

Nový energetický zákon posílí ochranu zákazníků

Ve čtvrtek nabyl účinnosti nový energetický zákon. Přinese více práv zákazníkům i vyšší bezpečnost a stabilitu dodávek elektřiny a plynu.

Minimální mzda by se mohla zvýšit až na 8 500 Kč

Dnešní jednání tripartity se zabývalo zvýšením minimální mzdy, druhou částí daňové reformy a jedním inkasním místem.

Úřad vlády uspoří 18 milionů korun

Deník MF Dnes se ptal na úspory na Úřadu vlády. Přinášíme kompletní odpověď, která v článku vůbec nezazněla.

O víkendu 30. a 31. července bude pro veřejnost opět zpřístupněna Benešova vila

Prohlídky proběhnou v sobotu 30. i v neděli 31. července 2011 od 10,00 do 16,00 hodin v organizovaných skupinách za doprovodu průvodce. Délka prohlídky je 40 minut.

Premiér Nečas zaslal kondolenční dopis norskému premiérovi

Premiér Petr Nečas zaslal kondolenční dopis norskému premiérovi Jensi Stoltenbergovi, ve kterém vyjádřil hlubokou lítost nad tragédií v Oslu a na ostrově Utoya. Předseda vlády zároveň odsoudil jakýkoliv projev extrémního násilí.

Vláda schválila rozpočtové rámce: v příštím roce schodek nepřekročí 105 miliard

Vláda schválila základní obrysy státních rozpočtů na léta 2012 až 2014. V příštím roce by schodek měl činit maximálně 105 miliard korun.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.