V Iráku se daří českým traktorům Zetor | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Iráku se daří českým traktorům Zetor


Předseda vlády Petr Nečas dnes v Praze přijal iráckou vládní delegaci vedenou vicepremiérem pro energetiku Husajnem al-Šahristáním. Návštěva vicepremiéra a klíčových iráckých ministrů v České republice realizovaná jen osm měsíců po oficiální cestě českého premiéra do Bagdádu potvrzuje mimořádně dobré a intenzivní česko-irácké vztahy a přispívá k dalšímu rozvoji politické, obchodní a vojenské spolupráce.

V návaznosti na výsledky jednání premiéra Nečase v Iráku v květnu 2011 byl tématem dnešních jednání ve Strakově akademii další rozvoj spolupráce mezi oběma zeměmi včetně spolupráce politické, transformační a vojenské, stejně jako zapojení českých firem do rekonstrukce Iráku.

Premiér Petr Nečas při setkání zdůraznil, že Česká republika na základě své vlastní historické zkušenosti vnímá náročnost transformace země a snaží se podpořit Irák v procesu rekonstrukce ekonomiky a budování demokratických institucí. V minulosti např. Česká republika vyslala do Iráku polní nemocnici a instruktory, kteří cvičili příslušníky vznikající irácké armády a policie. Dnes v rámci transformační spolupráce Česká republika připravuje nové vzdělávací programy pro irácké úředníky zaměřené zejména na energetiku a vodohospodářství.

Premiér Nečas dále ujistil partnery, že Česká republika hodlá i nadále napomáhat Iráku k zajišťování jeho bezpečnosti. Česká strana již dříve učinila Iráku širokou nabídku možné spolupráce v oblasti vojenské techniky, v čele s možným prodejem podzvukových českých letounů L-159, ale také modernizace iráckých tanků T-72, či vrtulníků Mi-17. O těchto nabídkách s iráckou vládou nyní dále jedná.

Premiér Petr Nečas připomněl, že Československo kdysi vybudovalo významnou část iráckých petrochemických kapacit a dnes české firmy úspěšně navazují na tuto tradici - účastní se výběrových řízení na rekonstrukci stávajících či výstavbu nových ropných zařízení, zapojují se i do rekonstrukce v oblasti vodohospodářské infrastruktury.

Příkladem úspěšného uplatnění v Iráku a dokladem toho, že české firmy mají možnost navázat na obchodní vazby z minulosti a dobrou pověst, kterou mají v Iráku české výrobky, je také tradiční výrobce traktorů Zetor. V minulosti se jeho traktory montovaly v Iráku pod značkou Antar, v průběhu loňské návštěvy premiéra Načase v Bagdádu Zetor dojednal nový kontakt na prodej stovek traktorů do Iráku a dnes jedná o jeho dalším rozšíření.

Vicepremiér al-Šahristání potvrdil dosavadní velmi úspěšné působení českých firem v Iráku a zdůraznil, že obnova Iráku znamená velkou příležitostí pro české podniky, neboť řada sektorů iráckého hospodářství je od základů rekonstruována.

Irácký vicepremiér přijel do Prahy v čele početné delegace, jejímiž členy jsou ministr průmyslu a minerálů Ahmed Násir al-Karboli a ministr kultury a úřadující ministr obrany Sádún al-Dulejmí, předseda Národní investiční komise Sami al-Arádží a zástupci dalších významných institucí.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 23. 1. 2012 11:18
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.