Premiér: S fiskální smlouvou EU jsem nemohl nyní souhlasit | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Premiér: S fiskální smlouvou EU jsem nemohl nyní souhlasit


Česká vláda detailně posoudí a nechá v následujících týdnech právně zanalyzovat výsledné znění tzv. fiskální úmluvy, na které se dohodli lídři států. Cílem smlouvy je přispět k řešení současné dluhové krize v Evropě, především v eurozóně.

"Jak z důvodů obsahových, tak z důvodu nejasnosti v proceduře následné ratifikace i rozhodování o datu účinnosti, tj. přijetí eura, jsem nemohl nyní souhlasit s dohodou. Za nesmírně cenné považuji, že se podařilo změnit ustanovení smlouvy tak, že je možné k ní přistoupit kdykoli v budoucnu," řekl na tiskové konferenci po neformálním jednání Evropské rady český premiér Petr Nečas.

Jedním z problematických míst smlouvy je podle premiéra Nečase například nedostatečná účast zemí se závazkem přijmout euro na summitech eurozóny.

"Posun směrem k větší účasti na summitech eurozóny je pro Českou republiku nedostatečný. Jsem přesvědčen, ze České republice jako kandidátské zemi na vstup do eurozóny náleží stálé místo pozorovatele na všech summitech eurozóny, nikoli jen některých," řekl premiér Nečas. Neméně podstatná je i absence tzv. dluhového kritéria v čl. 7, které Česko považovalo a považuje za zcela zásadní.

Vzhledem k tomu, že účast na původně zamýšlených úpravách primárního práva Unie nakonec odmítlo Spojené království, bylo zvoleno řešení prostřednictvím mezinárodní smlouvy stojící mimo architekturu unijních zakládacích smluv.

Smlouvou se nyní bude zabývat Česká vláda a také parlamentní výbory. Dokud nebude provedena detailní právní analýza, vyřešena otázka ratifikace i rozhodování o budoucí účinnosti Smlouvy, jakož i vedena důkladná politická diskuze, nemůže vyjádřit Česká republika konečné stanovisko.Kontakt:

Jan Osúch
tiskový mluvčí vlády
osuch.jan@vlada.cz
773 692 234
224 002 058


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 1. 2012 9:52
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Úřad vlády ČR (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Úřad vlády České republiky je ústředním orgánem státní správy. Úřad plní úkoly spojené s odborným, organizačním a technickým zabezpečením činnosti vlády České republiky a jejích orgánů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.