
Tisková zpráva
Zdechovský: Slovensko porušuje práva hendikepovaných, nevyplácí do Česka příspěvky na péči
Praha, Bratislava, Ženeva – Desítky českých občanů dnes v důsledku rozpadu Československa pobírají důchod ze Slovenské republiky. Zcela jiná je ale situace s příspěvky na péči, které Slovensko dlouhodobě odmítá do zahraničí zasílat, ačkoliv Česká republika své občany ve štychu nenechává a potřebnou finanční pomoc jim poskytuje. Podle europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) tím Slovensko porušuje hned v několika bodech Úmluvu OSN o právech osob se zdravotním postižením a rozhodl se proto za občany v nouzi bojovat u Výboru pro práva těchto osob v Ženevě.
„Peněžitý příspěvek na opatrování nespadá do kategorie sociálního zabezpečení, což je oblast, kterou EU reguluje. Je v kategorii sociální a léčebné pomoci a Slovensko proto neporušuje své povinnosti, když jej do zahraničí neposílá. V opakovaných dopisech na slovenskou vládu i paní prezidentku Čaputovou jsem proto vyzýval k vytvoření výjimky alespoň pro občany bývalého Československa, kteří by neměli trpět politickým rozhodnutím o rozdělení země,“ vysvětluje europoslanec Tomáš Zdechovský, který je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci a situaci proto řešil i s příslušným eurokomisařem.
Situací se bude zabývat Výbor pro práva osob se zdravotním postižením
„Opravdu netuším, proč má Slovensko s vyplácením této pomoci problém. Česká republika příspěvek k naši sousedům v rámci jinak nadstandardních vztahů bez problémů posílá. Slovensko ale už tři roky dělá drahoty a z mého pohledu tak opravdu porušuje práva zdravotně postižených,“ kritizuje Slovensko Zdechovský s tím, že země pravděpodobně porušuje Úmluvu o právech osob se zdravotním postižením, a to v článku 5 Rovnost a nediskriminace, článku 10 Právo na život i článku 19 Nezávislý způsob života a zapojení do společnosti. Např. zmiňovaný pan Kohout je totiž zcela závislý na pomoci svých stále více nemohoucích rodičů a případných dárců a o jakémkoliv zapojení do běžného života naprosto nemůže být řeč. Je diskriminován tím, že nebydlí přímo na Slovensku.
„Znovu jsem tedy napsal na slovenské ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny, aby situaci urychleně už vyřešili a zároveň i podal podnět na Výbor pro práva osob se zdravotním postižením. Pokud ani toto nepomůže, chci lidem v této situaci, kterých se na mě v mezičase obrátilo již více, pomoci s podáním stížnosti na postup Slovenska k Úřadu evropského veřejného ochránce práv,“ sděluje svůj postup europoslanec, kterého mrzí, že všechny předchozí diplomatické pokusy o domluvu selhaly.
Více informací:
1) Reportáž České televize o situaci pana Kohouta:
https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097429889-cerne-ovce/220452801081130/obsah/805254-prispevek-na-peci-iv
2) Text interpelace europoslance Tomáše Zdechovského na eurokomisaře Schmidta:
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/E-9-2020-003889_CS.html
3) kopie odeslaných dopisů na slovenské ministerstvo i petiční výbor OSN:
https://zdechovsky.eu/aktuality/zdechovsky-slovensko-porusuje-prava-hendikepovanych-nevyplaci-do-ceska-prispevky-na-peci
Tweet
Kontakt:
Jitka Fialovátisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
777022156
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 2Vydáno: 14. 2. 2021 13:05
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Veřejná správa
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).