Zdechovský povede kontrolní misi parlamentu do Bulharska | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zdechovský povede kontrolní misi parlamentu do Bulharska


Sofia – Členové Výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) Evropského parlamentu přijedou v pondělí pod vedením místopředsedy výboru Tomáše Zdechovského (EPP, KDU-ČSL) do Sofie, aby zkontrolovali čerpání evropských dotací. Bulharsko se v minulosti potýkalo s rozsáhlými korupčními skandály a všudypřítomným organizovaným zločinem, který dlouhodobě vysával peníze z rozpočtu Evropské unie. Vedením delegace byl pověřen právě Zdechovský, jenž má dlouholeté zkušenosti s vyšetřováním podvodů týkajících se neoprávněného čerpání dotací na Slovensku, ale i v dalších zemích EU.

„Po vstupu Bulharska do EU vycítil tamní organizovaný zločin šanci získávat pravidelný přísun peněz z evropských fondů. Úkolem naší mise je změnit mechanismy pro přidělování financí z EU tak, aby je začali dostávat lidé, kteří na ně mají nárok, nikoliv oligarchové a podvodníci,“ uvádí Zdechovský s tím, že v Bulharsku docházelo k systematickému zneužívání evropských financí.

Podle Zdechovského se v současnosti v Bulharsku vyšetřuje přes 100 případů, které se týkají podvodů s unijními dotacemi. Problematickou oblastí je zemědělství, kam směřuje obrovský balík peněz z EU. Europoslanci z kontrolního rozpočtového výboru na to upozornili ve své zprávě, kterou v březnu schválilo plénum Evropského parlamentu.

„Obdrželi jsme mnoho konkrétních podnětů, které poukazovaly na zneužívání evropských peněz. Přijeli jsme se přesvědčit na vlastní oči, jestli se bulharské úřady snaží o nápravu systému. Chceme se sejít s občanskými aktivisty, novináři, ale také politiky, abychom si udělali kompletní obrázek o situaci v zemi. Bulharsko musí změnit mechanismy pro vyplácení dotací a také nastavit efektivnější kontroly, aby v budoucnu na peníze z EU dosáhlo,“ dodává Zdechovský, podle něhož nesmí dotace téct k mafiánům a oligarchům, kvůli kterým země zbytečně přichází o desítky milionů euro.

Kontrolní skupina se na úvod setká se zástupci občanské společnosti a investigativními novináři. Poté europoslanci zavítají na ministerstvo zemědělství, financí, národní kontrolní úřad či na státní zastupitelství. Své poznatky z třídenní kontrolní mise shrnou na středeční tiskové konferenci.

Podle Transparency International patří Bulharsko dlouhodobě mezi nejzkorumpovanější státy v Evropské unii. Evropský parlament v minulosti kritizoval bulharskou vládu za to, že selhávala v boji s korupcí, dodržováním principů právního státu či organizovaným zločinem.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 4. 2022 8:15
Kategorie: Politika
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je místopředsedou výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a členem výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL).

Dále působí také ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), zvláštním výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE) a v delegacích pro vztahy EU s Japonskem (D-JP) a státy jižní Asie (DSAS).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.