Vyhořelé palivo? Energie na půlstoletí! | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vyhořelé palivo? Energie na půlstoletí!


Až padesát let může pokrývat veškerou tuzemskou spotřebu energie obsažená v palivu použitém během půlstoletého provozu jediného tisícimegawattového jaderného bloku temelínského typu. Současné jaderné elektrárny totiž využívají energetický potenciál z necelých pěti procent. Tzv. vyhořelé palivo, jehož v Česku přibývá zhruba přibývá za rok kolem 80 tun, tedy zhruba čtyři krychlové metry, je tak perspektivním zdrojem energie, potvrzuje ředitel Ústavu jaderného výzkumu v Řeži František Pazdera:

„Jakmile přejdeme na reaktory čtvrté generace s množivým reaktorem a nezvýšenou účinností 34 procent – předpokládá se však až padesátiprocentní –, přestaneme spotřebovávat primární zdroje energie a štěpitelný materiál se stovky let vyrábí z uranu 238, tedy druhotné vytěžené suroviny skladované dnes v obohacovacích závodech a obsažené ve vyhořelém palivu ze stávajících jaderných elektráren,“ tvrdí.
O výstavbě jaderných elektráren s množivými reaktory uvažují Francie a dnes již také Spojené státy. Demonstrační jednotka bude podle Pazdery v provozu kolem roku 2020, o dvacet let později se budou ve světě nasazovat ve velkém. Při vývoji této a dalších nových technologií využívajících energii atomového jádra spolupracují odborníci z desítek zemí sdružení v tzv. fóru IV. generace (GIF).
„Čistě teoreticky by výrobou elektřiny pouze v jaderných zdrojích nové generace klesla potřeba primárních zdrojů energie u nás z 1800 petajoulů ročně na polovinu. Nahradili bychom totiž uhlí, ropu a zemní plyn, které se na nich podílejí po 300 petajoulech,“ poznamenává ředitel. Hypotetický přechod výhradně na bloky s množivými reaktory kolem roku 2100, byť i v té době lze počítat s technologickým mixem jaderných, fosilních a obnovitelných zdrojů, by znamenal konec dovozu obohaceného uranu a dostatečné zásoby paliva řádově na stovky let.Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 11. 2007 16:48
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.