Vesmírná stanice ISS stabilně se šesti kosmonauty | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vesmírná stanice ISS stabilně se šesti kosmonauty


Alexandr Balandin: Ruské a evropské rakety dokáží nahradit končící raketoplány

Praha 8. října – Na šest se zdvojnásobí počet členů běžné posádky vesmírné stanice ISS. Jejich výcvik se mění tak, aby dokázali v případě potřeby plnit úkoly jejího operátora. Kosmický výzkum tak reaguje na ukončení provozu amerických raketoplánů plánované na příští rok.
Na včerejším zasedání technické sekce 22. kongresu Mezinárodní asociace účastníků kosmických letů (ASE) na Fakultě elektrotechnické pražského ČVUT to uvedl představitel Evropské vesmírné agentury (ESA) Andreas Schoen. Jeho kolega, kosmonaut Reinhold Ewald, popsal fungování vědeckého modulu Columbus na stanici. Potvrdil, že jeho kapacity jsou zcela vytíženy a o experimentů, které se na něm budou provádět, se mezi zájemci svádí tvrdý boj. Modul je dostupný pro mezinárodní vědu, vyřízení žádosti o pokus trvá zhruba 18 měsíců, uvedl Ewald.
Konec raketoplánů, které představují nejvýkonnější prostředek pro dopravu posádek a nákladů na vesmírnou stanici, dokáží plně nahradit ruské a evropské rakety, potvrdil kosmonaut Alexandr Balandin. „Rusko je s to zvýšit počet letů pilotovaných sojuzů a nákladních progressů. Dále se zlepšuje kvalita dodávaných kosmických lodí.“ Větší počet letů ruských raket znamená dodatečný příliv peněz, jenž se v důsledku současné hospodářské krize výrazně zmenšil; díky tomu se kosmický výzkum v Rusku udrží na dosavadní úrovni, tvrdí.
Balandin neočekává v činnosti vesmírné stanice do budoucna zásadní problémy. Při jejím zásobování, dopravě posádek i nezbytného materiálu na stanici a zpět se v epoše po raketoplánech uplatní i chystané ruské velkokapacitní pilotované i nákladní kosmické lodi. Nová nosná raketa pro ně se právě vyvíjí a nejpozději do deseti let představí Rusové šestimístnou pilotovanou loď na bázi Sojuzu a dopravní loď s nosností o polovinu větší, než mají současné progressy.
Pražského 22. kongresu ASE se účastní přes pět desítek kosmonautů a astronautů ze sedmnácti zemí. Nechybí mezi nimi ani první československý kosmonaut, europoslanec Vladimír Remek. Při prestižní akci, kterou podpořila mj. energetická společnost ČEZ, si vyměňují profesní zkušenosti a propagují rozvoj znalostní společnosti, mezinárodní solidarity a spolupráce. Chtějí také inspirovat mladé lidi ke studiu vědy, techniky a přírodních věd a popularizovat kosmonautiku u nejširší české veřejnosti. „Sen letět do vesmíru je splnitelný! Je třeba se o to přičinit!“ vyzval první malajsijský kosmonaut Šejch Muszafar Šukor. Včera se proto účastníci vesmírných letů vypravili za žáky a studenty škol v českých a moravských městech.
(jlm)







Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 8. 10. 2009 13:18
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.