Ve Štrasburku zazněla ostrá kritika pronásledování křesťanů v Africe | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ve Štrasburku zazněla ostrá kritika pronásledování křesťanů v Africe


Štrasburk – Čeští europoslanci za KDU-ČSL velmi ostře kritizovali na zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku pronásledování křesťanů v africkém Súdánu. V rezoluci, kterou přijali, vyzývají súdánskou vládu, aby přestala pronásledovat křesťany, zasahovat do církevních záležitostí a aby reforma právního systému země byla v souladu s dodržováním lidských práv a svobod.

„Vyzvali jsme súdánské úřady, aby stáhly veškerá obvinění proti pastoru Michaelu Yatovi a Peteru Yen Reithovi a aby je okamžitě propustily. Dále požadujeme, aby tito pastoři nebyli vystaveni mučení a žádnému dalšímu špatnému zacházení,“ popsal ze Štrasburku europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který na plenárním zasedání přednesl svoji řeč, ve které upozornil na desítky podobných případů pronásledovaných křesťanů v Súdánu.
Přesto, že Súdán podepsal Africkou chartu lidských práv a práv národů, kde se zavazuje k dodržování lidských práv, neustále dochází k jejich porušování. „Svoboda náboženského vyznání, svědomí a víry je univerzálním lidským právem, které je třeba chránit všude,“ říká Zdechovský a vyzývá Evropskou komisi, aby podnikla potřebné kroky k ochraně dvou vězněných křesťanských pastorů. Odkazuje zároveň na případ Meriam Ibrahim Ishagové, kde mezinárodní tlak pomohl zachránit jí život.Súdánské lékařce hrozila smrt. Nechtěla se zřeknout své křesťanské víry
Meriam Ibrahim Ishagová je súdánská lékařka, která byla v květnu 2014 na základě islámského práva šaría odsouzena k trestu smrti oběšením. Odmítla se zřeknout své křesťanské víry a přestoupit k islámu. Místní soud ji také odsoudil ke stu ran bičem za to, že uzavřela manželství s křesťanem. Ve vězení porodila holčičku, podle tvrzení jejího manžela měla při porodu svázané nohy řetězy. Ve vězení měla i svého malého syna. Jejímu manželovi bylo odepřeno se kvůli své křesťanské víře o děti starat. Dne 23. června 2014 byla Meriam obvinění zproštěna a propuštěna, ale už následujícího dne opět zatčena s celou rodinou, když se chystala odcestovat do USA. Podle jejího právníka byla obviněna z falšování úředních dokumentů. Na letišti měla použít jihosúdánský pas, který jí byl oficiálně vystaven jihosúdánskými úřady na základě státního občanství jejího manžela. Po neúspěšném pokusu o opuštění země zůstala na americké ambasádě v Chartúmu. Na základě silného diplomatického tlaku pak v srpnu s celou rodinou odcestovala do USA.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 11. 7. 2015 17:34
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.