V roce 2007 vzniklo nejvíce akciových společností v historii ČR | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V roce 2007 vzniklo nejvíce akciových společností v historii ČR


PRAHA (26. únor 2008) - Loni vzniklo v ČR 4 325 nových akciových společností. V dějinách naší země jde o historický rekord. V porovnání s rokem 2006 vzrostl počet nových akciovek o více než 2 500. Vyplývá to z analýzy, kterou na základě dat z obchodního rejstříku, zpracovala firma Společnosti Online.

„Loňský rok byl naprosto výjimečný. Kromě roku 1999 totiž u nás během jednoho roku nikdy nevzniklo více než 2 000 akciových společností,“ uvádí Petr Mála, ředitel firmy Společnosti Online, která je lídrem na trhu v prodeji firem na klíč.

Nejvíce akciových společností vzniklo v Praze. „Městský soud zde zaregistroval okolo 2 300 nových akciovek, což je o více než 500 společností, které v roce 2006 vznikly v celé ČR,“ říká Mála. Výraznou poptávku po této právní formě podnikání zaznamenali také v Ostravě. Zatímco v roce 2006 zde vzniklo 171 akciovek, loni jich bylo téměř pětkrát více (819). Ve velkém se akciové společnosti zakládaly také na jihu Moravy. V roce 2006 evidoval Krajský soud v Brně 257 nových akciovek, o rok později jich už bylo 616. Zvýšený zájem o akciové společnosti zaznamenali i ve zbývajících regionech (viz. tabulka).

Za obrovským zájmem o akciové společnosti stojí především daňová reforma. „Velká poptávka o tuto právní formu podnikání byla zejména mezi podnikateli, kteří akciové společnosti využívají ke spekulativním obchodům. Do konce roku 2007 totiž platilo, že fyzická osoba prodávající akcie, měla příjem z jejich prodeje osvobozený od zdanění, pokud mezi dobou nabytí a prodejem akcií uplynulo alespoň 6 měsíců. Od 1. ledna 2008 je už ale tento tzv. časový test prodloužen na 5 let,“ vysvětluje Mála. Každý, kdo tedy vlastní akciovou společnost s datem založení resp. nabytí akcií do konce roku 2007, bude mít možnost ušetřit stovky tisíc až milióny korun na daních v závislosti na hodnotě obchodované položky.

Nejvíce se akciové společnosti zakládaly v závěru roku. „Už v polovině roku bylo zřejmé, že počet akciových společností založených v roce 2007, bude vyšší než v roce předcházejícím. To co se však dělo v posledních dvou měsících, předčilo naše předpoklady. Týdně jsme řešili několik desítek poptávek a prodávali 15 až 20 firem na klíč. Měli jsem případy, kdy si klient od nás bral až 10 firem najednou,“ uvádí Mála.

Loňská čísla pravděpodobně jen tak brzy překonána nebudou. „Rok 2007 byl naprosto výjimečný. Tento rok předpokládáme, že se situace vrátí do zajetých kolejí. Pokud bude letos založeno více než 2000 akciových společností, bude to úspěch. Zároveň ale sledujeme nový trend v nárůstu prodejů tzv. evropských akciových společností, které kromě zvýšené image a silnější právní jistoty nabízí právě nové možnosti daňové optimalizace,“ uzavírá Mála.
Kontakt:

Martina Viskupová
marketing
viskupova@spolecnostionline.cz
226091217


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 29. 2. 2008 15:31
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Společnosti Online s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komplexní servis v oblasti prodeje firem na klíč neboli ready-made společností® poskytujeme již od roku 1999.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.