Studia vizuální kultury - knižní novinka | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Studia vizuální kultury - knižní novinka


Nakladatelství Portál přichází s novým titulem: Studia vizuální kultury. Jde o knihu, která poprvé v Česku uvádí čtenáře do nové disciplíny týkající se médií a obrazů. Cílem autorek Marity Sturken a Lisy Cartwright je poskytnout přehled o řadě teorií zabývajících se tím, jak se každodenně díváme a jak obrazy používáme k sebevyjádření, ke komunikaci, k potěšení, prožívání a získávání informací.

Pojem vizuální kultura zahrnuje řadu mediálních forem od vysokého výtvarného umění přes film, televizi a reklamu až po vizuální data ve vědě, právech či lékařství. Studia vizuální kultury chápou všechny tyto formy jako celek, jehož jednotlivé složky se navzájem ovlivňují a u příjemce dochází ke sdílení jejich významů. V čem je však toto pojetí nové? V tom, že naše kultura (zastoupená např. uměleckými obory na vysokých školách) „uměle“ třídila různé sféry vizuální aktivity podle tzv. důležitosti a kvality. Nebrala v potaz především média „nízké kultury“, jako je televize, film, počítačová animace, performance apod. Tato situace se však od 2. poloviny 20. století mění a dnes si právě taková vizuální média vydobývají svůj respekt.

Obraz je dnes důležitou součástí našeho vnímání světa. Kniha se zabývá právě těmi aspekty kultury, které se projevují vizuální formou – malbou, kresbou, grafikou, fotografií, filmem, televizí, videem, digitálním obrazem, animací, komiksem, reklamou apod. Chce předestřít teorie, které mohou pomoci pochopit, jak obrazy působí a jaký vliv má náš způsob „dívání se“ na náš život. Podle autorek už to nemůže být do budoucna výsada pouze historiků umění a dalších odborníků.

Už názvy kapitol vypovídají: Obrazy, moc a politika, Diváci vytvářejí význam, Od renesanční malby po digitální média, Média v každodenním životě, Reklama, konzumní kultura a touha, Vědecký pohled ad. Čtenář je navíc vyzván k vlastní aktivitě a ověření teorie v praxi - jak vizualita funguje, jak dochází k utváření pohledu, jak jsou řazeny zprávy, co je skryto „za obrazy“, jak se věci „ukazují“. To vše je možné v muzeích, supermarketech, v televizi, při rozhovoru s jinými lidmi, při vědeckém zkoumání,
u lékaře…

Studia vizuální kultury zdaleka nejsou jen učebnicí pro studenty oboru. Byť text nepostrádá veškeré odborné náležitosti (poznámkový aparát, literaturu, glosář, rejstřík), je rovněž doplněn stovkami obrazů, obrázků a fotografií, což ho dělá názorným a srozumitelným i pro laickou veřejnost. Kniha pro všechny, kteří se chtějí umět dívat.








Kontakt:

Jitka Pourová
vedoucí marketingu
pourova@portal.cz
724 635 671
283 028 503


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 4. 2010 9:54
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Portál, s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Knižní a časopisecké nakladatelství. Vydává odbornou literaturu (obory: psychologie, pedagogika, sociální práce, politologie, média, antropologie ad.), populárně naučné knihy, beletrii, rozhovory, dětskou literaturu, rádce pro rodiče aj. Vydává rovněž čtyři časopisy - měsíčníky Psychologie dnes, Děti a my, Rodina a škola, Informatorium 3-8. Pořádá semináře pro pedagogy (akreditace MŠMT) a kurzy pro rodiče.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.