Strašidlo jaderného odpadu zaženou rychlé reaktory | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Strašidlo jaderného odpadu zaženou rychlé reaktory


V roce 2012 bude v uralském Bělojarsku uveden do provozu osmisetmegawattový rychlý reaktor. Podle Alexandra Lokšina, úřadujícího šéfa společnosti Rosenergoatom provozující ruské jaderné elektrárny, se tak výrazně přiblíží okamžik definitivního řešení největšího současného problému atomové energetiky, tedy jaderného odpadu.

Lokšin dnes v Moskvě (28.11.) při zahájení dvoudenní mezinárodní konference o jaderné energetice před dvěma sty účastníků prohlásil, že bělojarský reaktor umožní mnohonásobně zvýšit využití energetického potenciálu jaderného paliva a stejně výrazně snížit množství jaderného odpadu.
Konference se zabývá různými aspekty vývoje, konstrukce a provozu rychlých reaktorů, které v druhé polovině tohoto století zřejmě zcela nahradí současné tlakovodní či těžkovodní reaktory, jež dokáží využít energetický potenciál paliva nejvýše z pěti procent.
„Současný „odpad“ se stane palivem pro reaktory nové generace, jež vystačí nejméně na století. Díky nástupu rychlých nebo také množivých reaktorů se využití přírodních zdrojů, v první řadě uranu, zvýší až na padesátinásobek“, uvedl na konferenci představitel francouzského Ústavu pro radioaktivní ochranu a jadernou bezpečnost (IRSN) Michel Chouha.

Další informace:
Rusko provozuje v Bělojarsku nedaleko Jekatěrinburgu od roku 1980 šestisetmegawattový elektrárenský blok s rychlým reaktorem BN-600. Za 27 let dodal do sítě téměř 97 miliard kilowatthodin proudu. Vědci a technici nashromáždili navíc zkušenosti potřebné pro vývoj modernějších, v první řadě dnešním a perspektivním požadavkům bezpečnosti a spolehlivosti odpovídajících technologií. Rychlé reaktory pracují při vyšších teplotách, a „spálí“ tedy i nejškodlivější štěpné produkty z paliva používaného v dnešní jaderné energetice. Chlazení a odvod tepla na výrobu páry pro turbínu zajišťuje v Bělojarsku sodík, konstruují se také rychlé reaktory chlazené olovem či plynem. Vědci pracující v mezinárodním Fóru IV. generace vyvíjejí i vysokoteplotní reaktory pro tepelný rozklad vody; získaný vodík má v dopravě nahradit paliva z docházející ropy.
Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 11. 2007 16:45
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.