Stát absolutně neřeší podporu rodičů starajících se o těžce nemocné děti | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Stát absolutně neřeší podporu rodičů starajících se o těžce nemocné děti


Praha/Brno – V České republice neexistuje podpora rodičů, kteří se starají o těžce nemocné děti. Veřejné sbírky a pomoc od dárců je jedinou možností, jak alespoň částečně pomoci. Přesto je to nedostatečná pomoc. O pětiletého Honzíka z Brna, který je následkem tonutí ve vigilním kómatu, se starají jeho rodiče. Jeho stav vyžaduje 24 hodin péče.

„Několik hodin denně s ním musejí rodiče rehabilitovat, krmí ho stříkačkou do sondy pětkrát denně a vykonávají osobní hygienu. Jedinou možností, jak jeho stav alespoň částečně zlepšit, je autotransplantace kmenových buněk z kostní dřeně, kterou provádějí na klinice v Bělehradě,“ popisuje Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se o případ malého Honzíka zajímá. „Obrátili se na mě rodiče se svým příběhem, proto jsem se rozhodl jim pomoci. Oceňuji jejich péči a obětavost, kdy se doma starají o svého těžce nemocného syna. Je to obrovská oběť a mrzí mě, že právě tito rodiče nejsou v České republice ze strany státu nijak podpořeni,“ říká Zdechovský.


Zdechovský bude iniciovat debatu o podpoře rodičů starající se o těžce nemocné děti

Europoslanec Zdechovský se dlouhodobě věnuje problematice práv rodičů. Podle něj by měla být zachována práva biologických rodičů na výchovu dětí. Vackovi se o svého těžce nemocného syna starají, ale bez podpory státu. „Nemáme se na koho obrátit, nemáme šanci si ani odpočinout. Když nepomůže rodina, jsme v absolutní beznaději. A co se finančních prostředků týče - něco proplatí pojišťovna, ale nebýt dárců, nikdy bychom neměli šanci to zvládnout, protože třeba jen speciální strava do sondy nás na počátku přišla na 9000 Kč měsíčně,“ popisuje maminka Brigita Vacková.
Jelikož se na Zdechovského stále častěji obracejí rodiče s podobnými problémy, chce iniciovat na vládní úrovní řešení tohoto problému. „Budu hledat inspiraci v členských státech Evropské unie a věřím, že se nám podaří najít vhodnou inspiraci tak, aby Česká republika nastavila do budoucna podporu rodičům, kteří se starají o své těžce nemocné děti.“
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 12. 2015 9:57
Kategorie: Zdraví a zdravotnictví
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.