Saharský proud zamíří do Evropy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Saharský proud zamíří do Evropy


Projekt pouštních solárních elektráren přijde na 400 miliard eur ● Sluneční boom prožívá i Česko

Dvacet velkých koncernů chce zásobovat německé domácnosti elektřinou ze Sahary. Konsorcium, které bude financovat projekt Desertec za 400 miliard eur (více než 10 biliónů korun) a jež má vést významná světová pojišťovna Münchener Rück (Munich Re), vznikne už v červenci. První proud ze severoafrické pouště přijde do Německa podle představ budoucích investorů za deset let. Informoval o tom dnes německý deník Süddeutsche Zeitung.
„Na světové pouště dopadne ze Slunce za šest hodin tolik energie, kolik lidstvo spotřebuje za jediný rok,“ poznamenal k tomu Gerhard Knies, bývalý fyzik, který se desetiletí angažuje v zápase na ochranu klimatu. Před časem se stal členem dozorčí rady nadace Desertec, jež má k přípravám saharského projektu blízko nejenom názvem. „Dokážeme tak najednou vyřešit několik problémů: Ochranu životního prostředí, nedostatek vody a migraci obyvatel ze severní Afriky,“ doplnil ho šéf německé Společnosti Římského klubu Max Schön.
O možnosti „připojit Evropu“ na africké zdroje se mluví už po staletí, dosud nikdy nebyl start projektu tak blízko. Pro realizaci Deserteku jsou dnes k dispozici všechny potřebné technologie – cenově dostupná solární zrcadla soustřeďující záření na trubice, v nichž se ohřeje médium potřebné na výrobu páry pohánějící turbíny, efektivní usměrňovače proudu, výkonné kabely pro jeho přenos pod Středozemním mořem i neméně efektivní zpětné převaděče na střídavý proud.
Zdá se, že mezi investory vládne i přes současnou krizi ochota vložit do projektu slunečních elektráren o výkonu stonásobně převyšujících kapacitu temelínských bloků, nesmírné částky. Skeptici sice tvrdí, že saharský proud bude v porovnání s produkcí klasických zdrojů nekonkurenceschopný, avšak zájem soukromých investorů a vlád je značný. „Jen Francouzi se asi nepřipojí, neboť sázejí na jadernou energetiku,“ cituje Süddeutsche Zeitung člena představenstva Münchener Rück Torstena Jeworrka.
Solární boom už dorazil i k nám. Firmy tu využívají technologii přímé přeměny slunečního světla na elektřinu (fotovoltaika): „V lednu 2008 bylo v Česku pouze 238 solárních elektráren o celkovém výkonu tři megawatty, o rok později to bylo 1214 elektráren a 54 megawattů. Letos v květnu už to bylo 1693 slunečních parků o výkonu 69 megawattů. Drtivá většina jich je na jižní Moravě a v jižních Čechách,“ informoval deník E15.
Fotovoltaická elektrárna vyrábí v tuzemských podmínkách proud kolem 1500 hodin ročně. Investice dosahují podle neoficiálních zdrojů 100 miliónů korun na jeden megawatt instalovaného výkonu a zaplatí se, díky výkupní ceně stanovené letos na 12,79 Kč/kWh a garantované na dvacet let, za deset roků.







Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 16. 6. 2009 9:12
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.