Rozmanitost je heslem turecké kuchyně | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Rozmanitost je heslem turecké kuchyně


Šetrné, ale uvědomělé používání koření Vídeň, Praha, 22.04.2008– Pro gurmány má toulka tureckou kuchyní připraveno velké množství překvapení. Nejedná se pouze o to, že u nich je význam jídla větší než u nás, ale i atmosféra společného jídla je jedinečná. Ovlivněna historií a na základě geografické polohy je turecká kuchyně jednou z největších a také nejrozmanitějších na světě. Nicméně se dají stále nalézt četné základní výrobky, jež jsou bezpočtukrát pevnou součástí kulinářskýh lahůdek. Pokrmy jsou zjemňovány prostřednictvím rozmanitého koření, jež je používáno šetrně, ale vědomě.

Bez chleba to nejde
V turecké kuchyni je těsto z pšeničné mouky jedním ze základních prvků. Z něj se dělá chléb ve tvaru placky ("pide"), listové těsto ("yufka"), bílý chléb ("beyaz ekmek"), sezamový kroužek ("simit"), ale také ravioli ("manti"). Především bílý chléb je zvláště ceněn. Na téměř každém rohu ulice naleznete pekárnu, již už zdáli poznáte podle její neodolatelné vůně a jejíž police nejsou téměř nikdy prázdné, protože chléb nesmí chybět u žádného jídla.

Kebab není vždy dönerem
Souhrnný pojem "kebab" zahrnuje většinu masových pokrmů. Svůj původ má tento pojem v době nomádů, kdy bylo maso ještě pečeno na táborovém ohni. Pod pojmem kebab rozumíme většinou grilované maso, jež vlastně označuje velké množství pokrmů. U nás je nejčastěji rozšířen Döner"-kebab. Pro něj jsou z velkého špízu nožem odkrajovány plátky masa. Dříve byl podáván s přílohami jako rýže a salát. Dnes je především v Evropě považován za rychlé občerstvení a je vkládán do bílého chleba. Další specialitou je "Sis kebab", u nějž jsou kousky masa napichovány na špíz spolu s kousky rajčat, cibule a papriky a poté grilovány. Další variantou kebabu je "Iskender kebab". U něj je jehněčí maso připraveno s rajčatovou omáčkou, jogurtovým máslem a chlebem ve tvaru placky. Naproti tomu u "Adana kebabu" se jedná o ostře kořeněné uzenky z mletého masa na špízu. Milovníci pizzy si přijdou na své při "lahmacum" – druhu pizzy s pikantním masovou oblohou. Velký výběr masa naleznete u "izgara", namíchaném talíři z jehnečích kotletek, kousků jater a ledvinek a karbanátků z telecího či hovězího masa.

Zeleninové pokrmy
Zelenina hraje v Turecku důležitou roli a je podávána téměř ke každému jídlu. Smažená na olivovém oleji anebo máslu, podávána v podobě salátu, plněna masem anebo rýží a servírována s omáčkami – takto se lahodná zelenina stává slavnostním pokrmem. Kromě oliv, rajčat a cukety je jedním z nejdůležitějších druhů zeleniny lilek. Pro přípravu této fialové zeleniny existuje nesmírné množství receptů. Další oblíbenou variantou podávání zeleniny je "dolma" – plněná zelenina. Zde existují dva druhy: podávaná nastudeno s rýží anebo plněná masem, jež se jí jako hlavní jídlo.


Mořské plody
Na základě geografické polohy je Turecko rájem mořských plodů. Obklopeno Černým, Středozemním a Marmarským mořem jsou ryby a jiní mořští živočichové dalším základem turecké kuchyně. Především v zimě je nedostatek zeleniny vyvažován čerstvou rybou, jelikož přesně v tuto dobu dosáhne mnoho plodů moře optimální velikosti pro odchyt. Na základě velké rozmanitosti je každý měsíc ve znamení jiné deliktesy, pro níž přirozeně existuje celé množství rozličných receptů.






Příklad receptu
Güvec – turecký masovo-zeleninový pokrm z jednoho hrnce (džuveč)
(lahodný, pikantní, podává se s rýží)
Přísady pro 4 osoby:
- 800 g jehněčího masa
- sůl (dle potřeby)
- čerstvě namletý pepř
- 1 konzerva loupaných rajčat (nakrájet na kousky)
- trocha vody
- 1-2 lžíce papriky (sladké)
- po 1 červené a 1 zelené paprice
- 1 velká cibule
- olej

Příprava:
Nakrájejte jehněčí maso na středně velké kostky a vařte je asi 1 hodinu v hrnci na mírném ohni, dokud se veškerá voda nevypaří. Tímto způsobem bude maso pěkně jemné. Cibuli nakrájejte na kostičky a po polovině doby vaření přidejte k masu. Vše pikantně okořeňte solí, papřem a paprikou. Poté přidejte k masu trochu oleje a dobře jej opečte. Opět přilejte trochu vody. Nyní přidejte rajčata a nechte vše v hrnci chvíli povařit. Pak přidejte papriku. Papriku nechte jen tak dlouho vařit, dokud je ještě pěkně pevná na skus. Nakonec vezměte hrnec z plotny a podávejte jídlo s rýží. Dobrou chuť!


O Informační kanceláři pro kulturu a cestovní ruch Turecka
Tato Informační kancelář je dislokovaným pracovištěm Ministerstva kultury a cestovního ruchu Turecké republiky v Ankaře a je zodpovědná za podporu cestovního ruchu a kulturní výměnu v Rakousku, České republice, Slovenské republice a Maďarsku. Na základě příslušných směrnic ze strany Ministerstva v Ankaře koordinuje tato Informační kancelář všechna reklamní a PR opatření v těchto čtyřech zemích. Tato Informační kancelář je kontaktním místem jak pro cestovní kanceláře, tak i pro všeobecné otázky v oblasti cestovního ruchu a kulturní výměnu od novinářů a soukromých osob. Další informace naleznete na domovské stránce http://www.turkinfo.at.


Další informace:
Velvyslanectví Turecka ve Vídni
Informační oddělení pro kulturu a cestovní ruch
Singerstraße 4, 1010 Vídeň
Tel: +43-1-5122129
E-mail: office@turkinfo.at

Press Office pro Českou republiku:
MediaTrust Communications, s. r.o
Armin Sandmann
4D Center Prague
Kodaňská 1441/46, 101 00 Praha 10
Tel: 234 066 205, Fax: 234 066 215, Email: asandmann@mediatrust.cz








Kontakt:

Armin Sandmann
Account Manager
asandmann@mediatrust.cz
603556406
234 066 205


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 4. 2008 9:06
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Mediatrust (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Public Affairs / Public Relations
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.