Papež vyhlásil Rok Pavla | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Papež vyhlásil Rok Pavla


Praha, Vídeň (20.06.2008) – Dne 28. června 2008 papež Benedikt XVI. slavnostně zahájí Rok Pavla, čímž bude řecko-katolická církev poté po 12 měsíců zcela ve znamení jednoho z nejdůležitějších teologů křesťanství. Oslavami a ceremoniemi bude nejenom v Římě vzpomínáno na tohoto misionáře, i na Blízkém východě jsou očekáváni četní poutníci. Tak tomu bude i v Tarsu (dnešním Turecku), místě narození, resp. vlasti tohoto svatého. Vědci zabývající se studiem Bible nejsou jednotní, co se týká přesného data jeho narození. Mělo by to být mezi rokem 7 a 10 našeho letopočtu.

Pavel z Tarsu vyrostl v dobrých poměrech. Jeho galilejští rodiče mu dali jméno "Saulus" (hebrejsky "Dotazovaný"/"Vyžadovaný"). Po svém otci zdědil římské občanství, které bylo vyhrazeno pouze menšině židovských obyvatel říše. To v antickém Římě znamenalo aktivní a pasivní volební právo svobodných mužů v národním shromáždění. Toto bylo také důvodem, proč měl dvě jména: "Saulus", své židovské jméno, a také "Paulus", jméno římské. Jak je často nesprávně tradováno, nevystupoval Saulus až po svém obrácení jako Paulus. Nicméně bylo nejprve po této události používáno toto jméno. O jeho mládí neexistují žádná doložitelná fakta. Pavel, dobrý student, měl být vyučován vysoce váženým židovským učencem Gamalielem. Znalosti helénské rétoriky, řečnických forem a forem dopisů toto ukazují v jeho pozdějších dopisech. Podle židovského zvyku se Pavel vedle vzdělání v písmu vyučil řemeslu výrobce stanů, stejně jako jeho otec, s čímž si během své misionářské činnosti vydělával na živobití.

Od Saula k Pavlovi
Jelikož Pavel vyrostl v ortodoxním domě, připojil se k hnutí Farizejů, kteří brutálně postupovali proti od smrti Ježíše rostoucímu počtu křesťanů. Jako přívrženec Farizejů byl Saulus nejdříve deklarovaným nepřítelem křesťanů. Tito prý "propadli nebezpečnému bludu a představovali nebezpečí pro starožidovskou víru". Kolem roku 30 po Kristu se stala rozhodující událost – měl se mu zjevit Bůh a osvítit "nevěřícího". Saulus, oslepený božským zjevením, byl podle Bible uzdraven a pokřtěn Ananiem. Obrácení Saula, který krvavě pronásledoval křesťany, na misionáře Pavla z něj udělalo předního představitele křesťanské víry.

Nejprve bylo pro Pavla těžké, aby byl přijat, resp. akceptován křesťanskými obcemi, jelikož v podvědomí stále ještě byly vzpomínky na Saulovo pronásledování křesťanů.

Misionářské cesty
Jako "Apoštol národů" chtěl Pavel šířit evangelium co možná nejdále.


S několika průvodci se vydával do velkých antických měst, aby tam šířil víru a také aby založil nové křesťanské obce. Jsou známa nejméně tři putování, která Pavel, kromě jiného, podnikl napříč svou vlastí, Tureckem. Události z jeho misijních cest jsou ovinuty četnými mýty: například v Lystře (jižně od Konye) byl Pavel a jeho průvodce "pokládáni za zjevení Dia a Herma", protože uzdravili jednoho chromého, a měli být poté náležitě uctíváni jako bohové.

Pavlovy dopisy
Ještě před sepsáním biblických evangelií definoval Pavel ve svých 14 dopisech ústřední pojmy víry křesťanství. Za jeho největší dílo je pokládán jeho Dopis Římanům. Přesné datum jeho sepsání není známo. Nicméně se vychází z toho, že Pavel napsal toto dílo mezi roky 56 a 58 našeho letopočtu.

Utrpení, pronásledování a mučednická smrt
Se svým poselstvím narážel Pavel neustále na odmítání jak u Židů, tak i u Římanů. Jen těsně přežil tělesné útoky jako bičování anebo kamenování. Ale i pobyt ve vězení byl často následkem jeho misionářské činnosti.
Po návratu z jedné z jeho cest se Pavel zapletl do sporu o znesvěcení jedné synagogy (Důvod: Přivedl s sebou jednoho nežida do Domu páně), při tom byl zajat a dopraven do Říma. O jeho smrti (cca 67 našeho letopočtu) neexistuje mnoho záznamů. Měl být sťat za Nerona – jako mučedník. Během legendárního stínání měly z jeho krve vzniknout tři prameny. Na tomto místě byl později postaven kostel S. Paolo alle Tre Fontane, jak praví tradice. Hrob apoštola Pavla se má nacházet pod kostelem San Paolo fuori le Mura (Svatý Pavel před zdí) v Římě.

O turecké Informační kanceláři pro kulturu a cestovní ruch
Informační kancelář je dislokovaným pracovištěm Ministerstva kultury a cestovního ruchu Turecké republiky v Ankaře a je zodpovědná za podporu cestovního ruchu a kulturní výměnu v Rakousku, České republice, Slovenské republice a Maďarsku. Na základě pokynů týkajících se tohoto ze strany Ministerstva v Ankaře koordinuje tato Informační kancelář veškerá reklamní a PR opatření v těchto čtyřech zemích. Tato Informační kancelář je iniciačním a kontaktním místem pro cestovní kanceláře, stejně tak jako pro všeobecné otázky novinářů a soukromých osob v oblasti cestovního ruchu a kulturní výměny. Další informace na domovské stránce http://www.turkinfo.at.



Press Office pro Českou republiku:
MediaTrust Communications spol. s r.o
Armin Sandmann
4D Center Prague
Kodaňská 1441/46, 101 00 Praha 10
Tel: 234 066 205, Fax: 234 066 215, Email: asandmann@mediatrust.cz








Kontakt:

Armin Sandmann
Account Manager
asandmann@mediatrust.cz
603556406
234 066 205


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 6. 2008 13:42
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Mediatrust (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Public Affairs / Public Relations
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.