Odborné vzdělávání v zemědělství jsou předražené, odhalil evropský audit | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Odborné vzdělávání v zemědělství jsou předražené, odhalil evropský audit


Praha/Brusel – Špatné postupy řízení v členských státech a nedostatečný dohled ze strany Evropské komise v programech odborného vzdělávání a poradenství v zemědělství, lesnictví a hospodářství venkova zjistil ve svém auditu Evropský účetní dvůr. Upozornil na to europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je členem europarlamentního rozpočtového a kontrolního výboru.

Z auditní zprávy vyplývá, že členské státy se příliš často spoléhaly na návrhy poskytovatelů a jakýkoli druh odborné přípravy byl považován za „dobrý“ a způsobilý získat veřejnou podporu. Vzhledem k nedostatečné analýze návrhů hrozilo, že se budou financovat nerelevantní činnosti a činnosti podobné těm, které jsou na trhu běžně k dispozici. „Kurzy odborné přípravy byly často až desetkrát dražší než ceny nabízené na trhu,“ zdůrazňuje Zdechovský a dodává, že odborné vzdělávání v oblasti venkovského hospodářství, což je jedna z priorit EU, bylo ovlivněno nekvalitním předáváním znalostí a poradenstvím. Podle Zdechovského musí dojít k nápravě.


Nejčastější prohřešky výběru poskytovatele odborného vzdělávání
Auditoři Evropského účetního dvora zjistili, že chyběla spravedlivá a transparentní hospodářská soutěž, opakovaně byli vybíráni a nejvíce finančních prostředků získali dlouhodobí a již zavedení poskytovatelé služeb. V Rakousku mají někteří poskytovatelé při přípravě svých návrhů odborné přípravy přednostní přístup k informacím. V Polsku systém poskytování grantů systematicky zvýhodňoval dlouhodobé poskytovatele odborné přípravy. Ve Švédsku a Španělsku se většina kurzů odborné přípravy zajišťovala interně, aniž by bylo zdůvodněno vyloučení soukromých poskytovatelů.

Aktuálně jsou vyčleněny až 4 miliardy eur na vzdělávání
Evropská unie se zaměřuje na rozvoj venkova a s tím souvisí finanční podpora odborného vzdělávání v zemědělství, lesnictví a venkovském hospodářství. Pro období 2007–2013 bylo na odborné vzdělávání zamřené na venkov vyčleněno 1,3 miliardy eur. Spolufinancování členskými státy celkově přineslo podporu z veřejných prostředků ve výši 2,2 miliardy eur. Částka na období 2014–2020 může překročit 4 miliardy eur.

Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 2

Vydáno: 21. 10. 2015 21:00
Kategorie: Zemědělství
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.