Obcím v okolí Želivky se blýská na lepší časy. Ministerstvo zemědělství pomůže | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Obcím v okolí Želivky se blýská na lepší časy. Ministerstvo zemědělství pomůže


Kožlí – Z každého hektolitru vody z vodní nádrže Švihov (Želivka) by se měl do regionu vrátit desetník, což by znamenalo třicet milionů ročně. Urychlené pozemkové úpravy vedoucí ke snížení eroze půdy a tím zamezení znečišťování výrazně pomohou ochránit strategický zdroj pitné vody. Kompenzace obcím za to, že investují do čistírny vody, kterou ani samy neodebírají, by měla být v řádech miliard. To vyplynulo z dnešní návštěvy ministra zemědělství Mariana Jurečky v Kožlí, kam ho pozval europoslanec Tomáš Zdechovský.

„Stěžejní bylo navázání dialogu ministerstva se starosty a také jasně sdělení ministra Jurečky, že ministerstvo je připraveno regionu pomoci, a to formou pozemkových úprav, několika dotačními tituly na ekologické zemědělství nebo zohledněním jejich polohy v ochranném pásmu při udělení dotací na čistírny vod,“ sdělil Zdechovský.

Ministerstvo zemědělství připravuje tři čtvrtě miliardy na rozvoj agroturistiky
Ministr Jurečka vyzval starosty, aby v novém plánovacím období vyplnili žádosti o dotace. Na rozvoj agroturistiky bude připraveno tři čtvrtě miliardy. Na příští rok ministerstvo připravuje také dotační titul i pro povodí Želivky. Starostové se proto začnou věnovat přípravě projektů.

Želivka je důležitý zdroj pitné vody. Je nutné investovat do ochrany kvality vody
Od roku 1973 do září letošního roku bylo na úpravně vody z vodní nádrže Švihov (Želivka) vyrobeno kolem 4,3 miliardy m3 pitné vody. Největším nebezpečím pro kvalitu vody ve vodní nádrži a následně pro úpravnu vody jsou v posledních dvaceti letech narůstající koncentrace pesticidních látek v přítocích, které několikanásobně převyšují limitní koncentrace.
Z plánovaných pěti etap se zrealizovaly pouze tři. Bylo počítáno s opatřeními, která by prospěly kvalitě vody, ale neudělalo se nic. Je nutné do ochrany vody, ale i půdy vracet peníze,“ kritizoval současný stav Oldřich Doležal ze sdružení Čistá Želivka.
„Řada obcí nemá finanční prostředky na výstavbu kanalizací a zneškodňování odpadních vod, a to v mnoha případech ani na dofinancování v případě získání dotací,“ upozornil europoslanec Tomáš Zdechovský.

Starostové chtějí do čtyř let viditelné řešení
„Díky výrazné pomoci europoslance Tomáše Zdechovského se daly věci do pohybu. Na kritický stav upozorňujeme dlouho, věřím tedy, že ministerstvo zemědělství začne spolupracovat na našich požadavcích,“ shrnul starosta Kožlí Václav Husák. Ministr Jurečka přímo v Kožlí potvrdil, že do čtyř let by mělo být řešení problém viditelné.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 3. 10. 2015 10:26
Kategorie: Zemědělství
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.