Norsko prohrálo ve Štrasburku další dva případy | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Norsko prohrálo ve Štrasburku další dva případy


Štrasburk - Dva další rozsudky týkající se praktik norské sociální služby Barnevernet a norského systému ochrany dětí dnes padly u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. V obou případech soud konstatoval porušení práva na rodinný život. Norsko tak už celkově prohrálo 5 případů oproti dvěma. Na projednání čeká dalších 29 stížností, mezi nimi i stížnost Evy Michalákové a rodičů slovenské holčičky Maxine.

První dnešní případ se týkal polské stěžovatelky, jejíž syn byl umístěn do pěstounské péče po porodu. Přestože požádala o jeho vrácení do své péče a absolvovala kurzy na zlepšení rodičovských dovedností, byla zbavena i zbytku práva na kontakt se synem a úřad sociální péče ji odmítl sdělit informaci o místě pobytu pěstounské rodiny, kde se dítě nachází. ESLP mimo jiné zkritizoval, že pěstounská péče byla od začátku zamýšlena jako dlouhodobá, protože počet kontaktů matky s dítětem byl striktně omezen, a že posouzení rodičovských kompetencí stěžovatelky vycházelo z vágních a subjektivních kritérií. Štrasburský soud také poukázal na to, že při rozhodování norský soud vycházel ze starých zpráv týkajících se rodičovských kompetencí stěžovatelky, zatímco pěstouni měli možnost referovat o aktuálním rozvoji dítěte. Příslušné autority také nevzaly blíže v potaz důvody, pro které dítě mělo na schůzkách s matkou údajně projevovat negativní reakce, o těchto reakcích navíc referovali pěstouni, kteří se o dítě starali v mezidobí mezi jednotlivými návštěvami.

Druhý případ se týká somálské stěžovatelky, která v roce 2009 získala v Norsku i se synem, narozeným ještě v Keni, status uprchlíka. Syn jí byl odebrán v roce 2010 v uprchlickém táboře a umístěn do křesťanské rodiny, ačkoli mohl být umístěn k příbuzným nebo do somálské či jiné muslimské rodiny. Matka žádala zachování rodičovských práv a možnost kontaktu. Podle ESLP nemohou místní autority využívat rozpadlé rodinné vztahy jako důvod k adopci dítěte, pokud samy takovou situaci vytvořily tím, že selhaly ve své povinnosti přijmout opatření na pomoc rodině. Norské soudy podle rozhodnutí ESLP upřednostnily zájmy pěstounů před zájmy rodiny.

Polské stěžovatelce soud přiznal odškodnění 25 000 euro, druhá stěžovatelka odškodnění nežádala.

"Z obou těchto rozhodnutí mám obrovskou radost!" komentuje krátce europoslanec Tomáš Zdechovský.


Jitka Fialová, petiční výbor na podporu Evy Michalákové



Rozsudky jsou k nahlédnutí zde:

CASE OF ABDI IBRAHIM v. NORWAY - http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-199382

CASE OF A.S. v. NORWAY - http://hudoc.echr.coe.int/eng?i=001-199381








Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 12. 2019 15:21
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.