Na co si dát pozor při nákupu na splátky? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Na co si dát pozor při nákupu na splátky?


S blížícími se Vánocemi každoročně stoupá počet spotřebitelských úvěrů. Změnou oproti předchozím obdobím je podstatný nárůst nabídek bank na pojištění schopnosti splácet. Podobně jako u koupě jakéhokoli zboží či služby i při pořizování této služby by měl spotřebitel dbát základní rady: vždy si bedlivě přečíst smlouvu a obchodní podmínky týkající se poskytnutí úvěru a jeho pojištění.

Nabídka spotřebitelských úvěrů je v dnešní době bohatá, a zadlužení tudíž velmi snadné. Před získáním úvěru by se proto spotřebitelé měli řídit základními radami, které riziko případné neschopnosti splácení podstatně sníží.

Kromě prvotní „domácí kalkulace“ schopnosti splácet (po odečtení veškerých měsíčních výdajů) by mělo být dalším krokem srovnání finančních produktů jednotlivých bank a získání přesných informací týkajících se nejen výše RPSN, ale také sankcí v případě opoždění splátky, poplatku za sjednání úvěru, sankce za předčasné splacení či poplatku za vedení úvěrového účtu.

Prostudování obchodních podmínek se týká i případného pojištění proti schopnosti splácet. Právě tento produkt zažívá velký boom a je „vnucován“ k půjčkám všeho druhu, mnohdy neoprávněně automaticky bez dotazu na souhlas. Pojištění je možno uzavřít pro případ smrti, trvalé invalidity, nemoci či ztráty zaměstnání. Celý zbývající dluh nicméně při vzniku pojistné události pojišťovna zaplatí pouze v případě smrti nebo trvalé invalidity.

Při ztrátě zaměstnání nebo nemoci zaplatí pojišťovna za pojištěného pouze několik splátek (většinou 6-12), poté musí spotřebitel pokračovat ve splácení sám bez ohledu na svůj příjem. Pojištění pro případ nemoci v sobě skrývá ještě jednu „podmínku“: nemoc musí trvat 28-60 dnů (tzv. karenční dobu), teprve po jejím uplynutí pojišťovna splátky převezme. Pojištění pro případ ztráty zaměstnání je výhodné pouze v případě, že spotřebitel přijde o práci bez vlastního zavinění - na spotřebitele, který sám dá výpověď či uzavře se zaměstnavatelem dohodu o ukončení pracovního poměru, se převzetí splátek pojišťovnou nevztahuje.

Rady týkající se poskytování spotřebitelských úvěrů je možno nalézt na www.finformation.eu , další rady na www.tuv-sud.cz či www.spotrebitele.info/insolvence. V případě již vzniklých problémů se spotřebitelé mohou obrátit na www.financnitisen.cz. Podobně jako u ostatních produktů či služeb by spotřebitelé měli vyhledávat provozovny, které jsou pravidelně prověřovány třetí nezávislou stranou.







Kontakt:

Jan Mišurec DiS
Tiskový mluvčí SOS
misurec@spotrebitele.info
+420 608 454 107
+420 224 239 940


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 12. 2009 12:52
Kategorie: Auto-moto
Název zdroje: SOS - Sdružení obrany spotřebitelů, o.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Přední česká spotřebitelská organizace, která poskytuje zdarma poradenství ve svých poradnách ve všech krajích ČR a také na svém webu. SOS také provozuje poradenskou linku na čísle 900 08 08 08, kde hovor stojí 8 korun za minutu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.