Na broumovské faře slavnostně zpřístupnili vzácnou gotickou fresku ze 14. století. Před 60. lety ji náhodou objevil správce farnosti | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Na broumovské faře slavnostně zpřístupnili vzácnou gotickou fresku ze 14. století. Před 60. lety ji náhodou objevil správce farnosti


Broumovsko – Východočeský region má další unikátní památku, na kterou může lákat návštěvníky z celé republiky. Ve čtvrtek večer se za účasti faráře Martina Lanžiho, místostarosty Broumova Kamila Slezáka a zhruba dalších sedmi desítek lidí uskutečnilo na místní faře očekávané celkové zpřístupnění gotické fresky ze 14. století. K deseti barokním kostelům, které od letošního roku patří mezi národní kulturní památky, tak nově přibyla i tato vzácná malba.

Podle broumovského kněze Lanžiho přesahuje freska svým významem hranice regionu a patří k umělecky nejhodnotnějším památkám nástěnné malby 1. poloviny 14. století v Čechách. „Je to bezesporu velký moment nejen pro naši farnost, ale pro celý region. Jsem velice rád, že příchozí ocenili současné animace zrestaurované fresky a také, že si užili koncert v děkanském kostele sv. Petra a Pavla, který se konal k této příležitosti,“ uvedl Lanži, který mimo jiné dohlíží na opravy zdejších kostelů.

„Velmi mě mrzí, že jsem se slavnostního uvedení této nádherné fresky nemohl osobně zúčastnit. Měl jsem však tu čest si malbu prohlédnout během prázdnin, kdy práce na jejím restaurování finišovaly, a můžu prozradit, že se mají návštěvníci na co těšit,“ dodal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který je dlouholetým podporovatelem obnovy broumovských kostelů.

Objevena v 60. letech, částečné zpřístupněna v roce 2020

Za objevením vzácné malby stojí bývalý správce farnosti P. František Plodek, který v létě 1967 hledal praktické místo pro kryté parkování svého automobilu. Odkrytím nepřístupného prostoru došlo k nečekanému objevu.

Částečné zpřístupnění fresky se uskutečnilo díky finančnímu daru Rady Královehradeckého kraje a lékařského manželského páru Veselých z Broumova během slavnosti Všech svatých v roce 2020. Úplného zpřístupnění se návštěvníci dočkali až včera, tedy v den svátku Narození Panny Marie.Kontakt:

Adam Baštinec
tiskový mluvčí
bastinec@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420608347423


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 5

Vydáno: 10. 9. 2022 9:41
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) je místopředsedou výboru Evropského parlamentu pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a členem výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL).

Dále působí také ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), zvláštním výboru pro zahraniční vměšování do všech demokratických procesů v Evropské unii, včetně dezinformací (INGE) a v delegacích pro vztahy EU s Japonskem (D-JP) a státy jižní Asie (DSAS).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.