Lidí se syndromem z open space přibývá | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Lidí se syndromem z open space přibývá


Hradec Králové – Podle komunikačních specialistů z agentury Commservis.com může být práce v otevřené kanceláři příčinou závažných psychických obtíží, které mohou vyústit až v tzv. syndrom odcizení z open space. Není totiž pochyb o tom, že prostředí, ve kterém žijeme, či jakkoli působíme, má na nás nesmírný vliv. V případě pracovního prostoru to platí dvojnásob.

„Po vzoru uspořádání západních firem se i v Čechách začíná rozšiřovat koncept otevřených kanceláří, kde zaměstnancům tolik potřebné soukromí zajišťuje v lepším případě kus nábytku, v horším pokojová květina, v nejkrajnějším případě vás od kolegů nedělí vůbec nic,“ komentuje měnící se situaci v uspořádání pracovního prostoru ředitel agentury Commservis.com Tomáš Zdechovský.

Management při stěhování zaměstnanců do open space argumentuje většinou tím, že takové uspořádání je pro firmu zdaleka nejefektivnější. To, že jsou si zaměstnanci navzájem „Velkými bratry“, je má motivovat k větším výkonům. Realita je ale často odlišná. Open space může zaměstnancům kromě psychických obtíží přivodit i problémy zdravotní a paradoxně snížit pracovní výkonnost.

„Open space kanceláře nepřináší firmám kýžený efekt zvýšení produktivity práce týmu, ačkoliv jejich nespornou výhodou je snadná komunikace, v open space může naráz diskutovat hned několik zaměstnanců. Prostředím vyvolaný stres ale brání ve vykonávání povinností tak, jak by to bylo správné,“ komentuje moderní trend otevřených kanceláří Jana Kodysová, senior manažerka komunikační agentury Commservis.com a dodává: Umístění zaměstnanců do otevřené kanceláře může vyústit ve dva extrémy: buď vyvolá u zaměstnanců soutěživost a řevnivost, anebo naopak laxnost a úpadek pracovní morálky. Nebezpečný je i případ, kdy někteří z pracovníků jsou schopni situace využít k psychologickému boji proti ostatním.“

Nejvíce stresující je naprostá ztráta soukromí.

Ze závěru výzkumu společnosti Commservis.com vyplývá, že nejvíce stresujícím faktorem v open space je vystavení vlastního know-how, naprostá ztráta soukromí, ale i hluk způsobený vyřizováním telefonních hovorů či silný parfém kolegyně sedící ve vedlejším boxu.

Lékařka Vladana Skutilová radí: „V open space se snažte chovat ohleduplně k ostatním, ale nezapomínejte ani na sebe. Vlastní prostor vymezte alespoň psychologicky – třeba květinou, či složkou dokumentů. Pracovní stůl si vyzdobte fotografiemi, nebo čímkoliv, co je vám příjemné. Do sluchátek si pusťte oblíbenou hudbu a o pauze relaxujte při krátké procházce mimo stresující prostředí.“







Kontakt:

Tomáš Zdechovský
Jednatel
info@commservis.com
734 335 909


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 5. 2011 8:14
Kategorie: Personalistika
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.