Jedna píseň jde kolem světa…. | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Jedna píseň jde kolem světa….


Potkali se jen jednou v životě na dva roky. V té době stvořil mladý salcburský kněz Joseph Mohr a učitel Franz Xaver Gruber nejznámější vánoční koledu světa. Tato cesta časem po Salcbursku vede zpátky k dějištím jejich života a do roku 1818, kdy „Tichá noc, svatá noc“ poprvé zazněla v kostele Sv. Mikuláše v Oberndorfu.


Salcburk – Dětství a školní léta Josepha Mohra
Joseph Mohr se narodil v Salcburku a prožil své dětství a školní léta v mocném městě arcibiskupů knížectví. Chudí a bohatí zde žili vedle sebe a Mohr poznal již v prvních letech obě stránky života.

V Salcburku je třeba objevit křtitelnici v salcburském Dómu, v níž byl pokřtěn právě W. A. Mozart. I Mohr zde byl jen několik málo hodin po svém narození dán do boží ochrany. Nedaleko odtud ukazuje Muzeum Salcburk v Nové rezidenci teprve roku 1996 znovu objevený vlastní rukopis Josepha Mohra, pomocí něhož mohlo být prokázáno, že složil báseň „Tichá noc“ během doby svého působení ve funkci kooperátora v Mariapfarru.

Okružní procházka po stopách „Tiché noci“ dále vede do Kamenné uličky, kde Mohr spolu se svou matkou a třemi sourozenci vyrostl. Na Makartově náměstí navštěvoval Seminář pro kněze.

Během svých školních let si Joseph Mohr přivydělával jako zpěvák a houslista při hudebních představeních Lycea a Benediktinského kláštera Sv. Petra na úpatí hory Mönchberg. Navštěvoval Akademické gymnázium, v němž se dnes nachází Salcburská univerzita s nově restaurovanou Velkou aulou.

Arnsdorf – Místo působení Franze Xavera Grubera ve funkci vesnického učitele
Školní budova v Arnsdorfu, ve které Franz Xaver Gruber 21 let žil a ve které zkomponoval melodii k „Tiché noci“, zůstala zachována ve svém původním stavu. Někdejší byt je zařízen jako muzeum a názorně zprostředkovává jednoduchý život venkovského učitele. Toto Muzeum ukazuje vlastní rukopis dřívějších Gruberových kompozic, obrazy, fotografie a také nábytek a náčiní pro každodenní použití. Ještě dnes jsou zde v přízemí vyučovány děti z vesnice.

Přímo vedle školní budovy se nachází Poutní kostel, ve kterém Gruber hrál na varhany. V roce 1846 byly obnoveny jejich mechanické součásti salcburským stavitelem varhan Ludwigem Mooserem. Zvonkohrou kostela je světoznámá melodie.

Oberndorf – Světová premiéra „Tiché noci“
Oberndorf leží asi 20 kilometrů severně od města Salcburku a získal světovou pověst jako „Obec Tiché noci“. Každoročně přijíždí více než 50.000 návštěvníků z celého světa, aby shlédli místo vzniku této vánoční koledy. Dne 24. prosince se od 17.00 do 18.00 hodin koná tradiční vzpomínková slavnost „Tichá noc“, během které se spoustou zpěvu vzpomíná na oba tvůrce písně.

Na místě bývalého kostela Sv. Mikuláše v Oberndorfu, kde roku 1818 poprvé zazněla tato píseň, byla postavena Gruberova-Mohrova vzpomínková kaple.
Muzeum Tiché noci v Bruckmannově domě informuje o historii vzniku a rozšíření písně a o zajímavé historii obce a historii převážení soli na lodích – především o životě posádek lodí –, které byly s písní těsně propleteny. Jedinečným lákadlem návštěvníků je vánoční „Zvláštní poštovní úřad Tiché noci.“. Odtud mohou návštěvníci poslat svou vánoční poštu, opatřenou zvláštní vánoční známkou a zvláštním razítkem, přímo z místa premiéry do celého světa.
Otevírací doba Kaple: Denně od 8 do 18 hodin
Otevírací doba Muzea: Denně od 8 do 16 hodin (v době vánoc do 18 hodin)

Mariapfarr – Mohr složil báseň „Tichá noc“ v roce 1816
V roce 1996 byl nalezen důkaz pro to, že Joseph Mohr složil báseň „Tichá noc“ během doby svého působení ve funkci kooperátora v Mariapfarru. Muzeum Tiché noci je připojeno k Farnímu a poutnímu muzeu v Mariapfarru a obsahuje podrobnou dokumentaci o životě Josepha Mohra a jeho rodiny, která se usadila v Lungau v 17. století. K velkým atrakcím Muzea patří velké vánoční jesličky v zrekonstruovaném „Mohrově pokoji“. Okolo 100 postav pochází z roku 1750 a již za Mohrovy doby zdobily vánoční jesličky. K jedinečným pamětihodnostem poutního místa patří farní kostel „Naší milé paní“, jež zaujal zvláštní pastorální a historické postavení v rámci Arcibiskupství v Salcburku. V části obce Stranach může být shlédnut Scharglerkeusche, dům předků Josepha Mohra. Otevírací doba Muzea: Od 1.7. do 16.9. každou NE a ČT od 17 do 19 hodin.
Zvláštní prohlídky dle dohody.

Wagrain – Joseph Mohr zvítězil svým sociálním angažmá nad chudobou
Ve Wagrainu připomínají Vzpomínkové varhany Josepha Mohra dle návrhu Veroniky Pointner-Waldl ve farním kostele působení sociálního vikáře, který zde strávil posledních 21 let svého života. Raně gotický kostel ja zasvěcen patronu země, svatému Rupertovi, a první průkazná zmínka o něm je z roku 1359. Všechna slohová období zanechala své stopy v kostele, nicméně navzdory velkým přestavbám zůstaly sakristie a převlékárny pro faráře a ministranty zachovány. V těchto místnostech člověk cítí dávno zašlé časy: Již Mohr se zde připravoval na bohoslužbu. Naproti kostelu se nachází wagrainský Farní dvůr, typický dvouposchoďový pongauský farní dvůr, o který se Mohr staral kromě svého úřadu vikáře. Mohrův hrob se nachází u hlavního vchodu do kostela pod 400 let starou kostelní lípou. Nedaleko odtud uchovává Dům Karla Heinricha Waggerla příjemně zařízenou muzejní místnost o životě a působení Josepha Mohra. Otevírací doba Muzea: Na požádání!

Hallein – Život F. X. Grubera v blahobytu
V malém městě na Salzachu, asi 15 kilometrů jižně od Salcburku, žil bývalý učitel Franz Xaver Gruber od roku 1835 až do své smrti v roce 1863. V jeho někdejším obytném domě přímo proti Halleinskému městskému farnímu kostelu je dnes pozoruhodné Muzeum Tiché noci, jež ukazuje kompletní dokumentaci vánočné koledy, jeho kytaru a zařízení jeho někdejšího bytu. Archív přechovává tři hudební inventáře, který Gruber založil během své halleinské doby jako ředitel kůru a sborista. Před Muzeem v obvodu „Tichá noc“ přímo na halleinském Starém městě se nachází také poslední místo Gruberova odpočinku, jež je láskyplně opečováváno a každoročně 24. prosince navštěvováno návštěvníky z celého světa za účelem „Zpívání u Gruberova hrobu“.
Otevírací doba Muzea: Denně od 15 do 17 hodin

Zážitek „Tichá noc“ v Salcbursku:

 Adventní romantika v Salcburku (22.11. - 24.12.2007)
Projděte se po světoznámém salcburském Christkindlmarktu na Starém městě a navštivte obec Tiché noci Oberndorf v rámci „Tichá noc! Svatá noc!“–Tour. Paušál dále zahrnuje 48-hodinovou Salzburg Card, která obsahuje vstupy do všech pamětihodností města světového dědictví Salcburku a nesčetná zvýhodnění u výletních cílů.
Cena: 2 noci vč. snídaňového buffet v ****hotelu od € 154,- na osobu v DP
2 noci vč. snídaňového buffet v *** hotelu od € 134,- na osobu v DP
Bližší informace: T +43 662 88987 0 nebo www.salzburg.info.

 Adventní romantika v Halleinu (30.11. - 23.12.2007)
V balíčku městečka Hallein, kde byl Franz Xaver Gruber činný jako ředitel kůru a sborista, je kromě návštěvy „Muzea Tiché noci“ zahrnut i vstup do Muzea Keltů. Jedinečným zlatým hřebem je adventní trh ve Starém solivaru (otevřen od pátku do neděle).
Cena: 2 noci vč. snídaně v ***hotelu od € 75,- na osobu v DP
Bližší informace: T +43 6245 85394 nebo www.hallein.com.

 Sport a kultura ve Wagrainu
I romantická obec Wagrain nabízí rozmanitý tematický balíček: Včetně 1,5-denní permanentky, vstupu do Lázní za každého počasí Vodní svět Amadé a do „Muzea Karla Heinricha Waggerla“. Rádi Vám zorganizujeme výlety do Salcburku nebo do Muzea Franze Xavera Grubera v Arnsdorfu (Výlety nejsou zahrnuty v ceně).
Cena: 3 noci s polopenzí v ****hotelu od € 229,- na osobu v DP
3 noci s polopenzí v ***hotelu od € 199,- na osobu v DP
Bližší informace: T +43 6413 8448 nebo www.wagrain.info.

 Nostalgická zimní romantika v Oberndorfu
Je jedno, zda na oberndorfském vánočním trhu, během svačiny se svařeným vínem v obvodu Tiché noci nebo na vánočních koncertech – to je ryzí zimní romantika. „Tiché noci!“ přijde člověk na stopu při prohlídce Muzea Franze Xavera Grubera v Arnsdorfu.
Cena: 2 noci s polopenzí v penzionu od € 115,- na osobu v DP
Bližší informace: T +43 6272 4422 nebo www.stillenacht-oberndorf.at.

Další balíčky a informace o „Zemi Tiché noci“ Salcburk najdete také na www.stillenachtland.at.

Salcburk, listopad 2007

Bližší informace:
SalzburgerLand Tourismus
Mag. Primož Kompan
Tel.: +43 662 6688 36, Fax: +43 662 6688 66
Email: p.kompan@salzburgerland.com, www.salzburgerland.comKontakt:

Armin Sandmann
Account Manager
asandmann@mediatrust.cz
603556406


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 11. 2007 12:09
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Mediatrust (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Public Affairs / Public Relations
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.