Házenkářky vyhrály předkvalifikační turnaj ME v Plzni | Tiskovky.info

Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva

Házenkářky vyhrály předkvalifikační turnaj ME v Plzni

České házenkářky vyhrály v Plzni předkvalifikační turnaj ME, když v závěrečném utkání porazily Turecko 28:27 a mohou se těšit na prosincový los play-off o postup na mistrovství Evropy 2008.

Česká republika – Turecko 28:27 (13:15)

Oba celky už měly zajištěný postup do play-off, takže šlo především o odvetu za loňský zápas předkvalifikace MS. Ten vyhrály Turkyně o šest branek, když jasnou hvězdou byla tehdy se 16 góly spojka Yeliz Özelová. A právě proto na ni český výběr vyrukoval s osobní obranou, které se ujala Martina Knytlová a byla poměrně úspěšná, i když stoprocentně vymazat hlavní hvězdu soupeře nedokázala. Když se totiž Özelová nedostala ke střele, velmi dobře četla hru a dokázala výborně přihrát anebo najít odražený míč. Po vyrovnaném úvodu šly do vedení české házenkářky, hnány slušně zaplněnou a výborně fandící halou TJ Lokomotiva Plzeň. V 10. minutě to bylo 7:4 a maďarský trenér tureckého družstva si vyžádal oddechový čas. Po něm hosté změnili obranu na 1:5, přitvrdili a zanedlouho otočili skóre (18. min. 8:9) a vedení jim vydrželo do přestávky. Českým hráčkám se turecký náskok podařilo prostřídáním a několik dobrými zákroky brankářky Raníkové smazat až po zhruba deseti minutách druhé půle (18:18), v devatenácté minutě vedly dokonce o dvě branky (23:21). Turkyně se ale nevzdaly, snížily na jednobrankový rozdíl a vypadalo to závěrečné drama. To ale naše reprezentantky nedopustily, když Vojtíšková dvě minuty před koncem proměnila sedmimetrový hod na 28:26 a pak si taktickou hrou už nenechaly dát branku.
„Jsem rád, že utkání dopadlo, tak jak dopadlo. Oproti zápasu před rokem jsme udělali hodně práce a bylo to vidět. Hlavně mě potěšilo, že hráčky zvládly závěr, věřím, že jim to pomůže psychicky do dalších zápasů, především v červnovém play-off o Evropu,“ zářil spokojeností trenér Jiří Tkadlec, jehož tým bez ztráty bodu vyhrál třetí předkvalifikační skupinu.

Do červnového play-off o postup na mistrovství Evropy 2008 v Makedonii se vedle českého výběru z Plzně probojovaly také házenkářky Turecka a Itálie.
Z dalších dvou skupin si účast v baráži zajistilo Irsko, Bělorusko, Litva, Slovensko, Černá Hora a Portugalsko.
Týmy, které postoupily z kvalifikačních turnajů, budou při prosincovém losování ve slabším koši a v červnovém play-off o postup na mistrovství Evropy 2008 na ně čeká některý z jedenáctky silných celků: Rakousko, Chorvatsko, Dánsko, Španělsko, Nizozemí, Polsko, Rumunsko, Slovinsko, Srbsko, Švédsko, Ukrajina.

Sestava ČR: Raníková, Selicharová – Kysučanová 3/1, Knytlová 2, Tomečková 1, Zámorská 5/1, Válová 2, Vašková 5, Vojtíšková 6/3, Poznarová 2, Simerská 2, Stuchlová 1, Ručková, Hrbková.
Nejvíce branek Turecka: Özelová 8/4, Iskenderogluová 6, Ylmazová 3. Sedmimetrové hody: 5/8 – 4/4. Vyloučení: 2 – 4. Rozhodčí: Lovrič, Petkovič (Chorvatsko). Diváci: 300.