Globální oteplování si bere pauzu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Globální oteplování si bere pauzu


Vídeň/Praha (12. října) – Průměrné teploty v posledních deseti let prakticky nestouply. Zjistila to skupina klimatologů v čele s Jeffem Knightem z britského Exeteru.

Podle jejich měření se globální teplota zvýšila o pouhých 0,07 stupňů Celsia. Vědci to přičítají přirozeným výkyvům způsobeným především jevem El Niňo; bez započtení jeho dopadů se teploty vůbec nezměnily. Mezivládní panel pro klimatické změny (IPCC) přitom předpovídal pro dekádu mezi lety 1999 až 2008 přírůstek teploty o 0,2 stupňů Celsia, napsal dnes rakouský deník Die Presse.
V příštích letech se však dá očekávat další oteplování, které si dnes jen vybírá pauzu, tvrdí vědci. Globální teplotu přitom ovlivňuje celá řada vlivů, z nichž změny množství oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů v ovzduší je zřejmě nejvýznamnější. V 70. letech zahájily průmyslové země s čištěním odpadních plynů, takže na Zemi proniká více slunečního svitu, a tedy energie, než dříve. Obdobný vývoj prožila podle Die Presse i střední a východní Evropa, kde zkrachovala celá řada tzv. špinavých průmyslových odvětví. Takto způsobené ohřívání atmosféry však nyní končí.
Vědci však zaznamenávají také přírodní změny ovlivňující globální teplotu, jež zatím zmíněný panel nedokázal uplatnit ve svých modelových výpočtech. Klimatologové se shodují, že teplota stoupá a klesá v cyklech. Příkladem je tzv. severoatlantická oscilace, jiný pravidelný klimatický jev projevující se mezi islandskou níží a azorskou výší.
Liší se však v pohledu na to, které určují vývoj klimatu rozhodující měrou. Jedni mluví o velkých mořských proudech, jež distribuují teplo po celé Zemi. Například Golfský proud v minulých letech zeslábl a podle německého klimatologa Mojiba Latifa z Univerzity Kiel se dá předpokládat, že přestávka v oteplování potrvá až do roku 2016.
Jiní zase upozorňují na kolísání sluneční aktivity. V posledních letech nebyla od dob malé doby ledové v 17. století tak slabá a v důsledku toho se nastartoval vývoj pokračující až dodnes. Britský vědec David Rind předpokládá, že sluneční aktivita, a tedy i teplota ovzduší, stoupne během nejbližších pěti let.
Tyto a řada dalších přirozených cyklů se překrývají, působí však v rozdílně dlouhých periodách. Většina klimatologů argumentuje, že se v současnosti ochlazující přírodní efekty posilují a zpomalují dopady skleníkového efektu. Další vývoj však, jak se vědci shodují, povede k zásadnímu zvratu a k dalšímu oteplování, které, jak uvádí Latif, „zvítězí v každém případě“.
O úspěchu evropské klimatické politiky však rozhodnou nikoli vědci, nýbrž politici. Například Polsko odmítá podpořit na světové klimatické konferenci v dánské Kodani letos v prosinci protiemisní politiku v rozvojových zemích. Své problémy způsobené zejména tím, že více než 90 procent elektřiny vyrábí z uhlí, hodlá řešit rozvojem větrné energetiky a dalších obnovitelných zdrojů. K dalšímu výraznému omezení emisí oxidu uhličitého, jež od roku 1990 klesly téměř o třetinu, má přispět i první polská jaderná elektrárna, jež by se měla spouštět v roce 2020, upozorňuje Die Presse.







Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 12. 10. 2009 12:49
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.