Fotbalová euforie v Zemi na Bosporu | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Fotbalová euforie v Zemi na Bosporu


Vídeň, Praha, 26. června 2008 – Pokud by to bylo podle bývalého sultána Osmanské říše, tak by Turecko neabsolvovalo žádný zápas nadcházejícího Mistrovství Evropy na rakouské a švýcarské půdě. Postoj vůči této disciplíně se ale v Turecku v průběhu staletí zcela změnil a Liga mezitím patří k jedné z nejlepších v Evropě. Pro příklad: Od roku 1997 jsou turecké fotbalové svazy nepřetržitě zastoupeny v Lize mistrů. Třetím místem na Mistrovství světa 2002 v Jižní Koreji a v Japonsku dosáhlo turecké národní mužstvo svého až do dnešního dne největšího úspěchu.

Na cestě k letošnímu poslednímu kolu v Evropě

Nejenom rakouské národní mužstvo se potí v tréninkovém táboře, ale i turecký národní tým byl povolán do Antalyi k tréninku. Při povolání předběžného rozšířeného kádru o 27 mužích šéfem tureckého týmu Fatihem Terimem došlo i k jednomu překvapení. Fotbalový národní hrdina s přezdívkou „Kral“ (turecky: král), Hakan Sükür, marně očekával své povolání. Přesto může turecký kádr nabídnout četné jiné skvělé hráče. Vybírat je z čeho: Kupříkladu s Karadenizem (Rubin Kazan), Nihatem (Villarreal), Halilem Altintopem (Schalke 04), Sentürkem (Fenerbahçe) a Erdincem (Sochaux) mají výbornou útočnou řadu. Při tom je kádr především obsazen hráči z domácí SüperLig. Devět hráčů si vydělává na živobytí v jiných evropských ligách. Ve světovém žebříčku Fifa je Turecko v současné době na 25. místě (srov. s Rakouskem: 101. místo).

Kořeny tureckého fotbalu

Mezi tureckými národy žijícími ve středoasijském prostoru byl fotbal znám pod názvem Tepük. Přizpůsobena evropským pravidlům Fifa byla tato sportovní disciplína posléze hrána pod moderním názvem fotbal a od té doby neodmyslitelně patří do každodenního života tureckého obyvatelstva. Nicméně ne vždy byla v Zemi na Bosporu tato moderní fotbalová hra aktivní součástí tureckého všedního dne. Krátce před rozpadem Osmanské říše byl sultán zásadně proti sdružovacím aktivitám mládeže a dospělých.




Zcela k politování tureckých fotbalových fanoušků se v Turecku mohli ze hry s kulatou mičudou těšit pouze přistěhovalí cizinci. A tak v Turecku první fotbalové svazy založili především Řekové a Angličané (od roku 1890). V roce 1895 uvedli fotbaloví nadšenci, v Istanbulu žijící Angličané, v život první fotbalové mužstvo s názvem: F.C. Wien. Navzdory zákazům byl tehdy v roce 1899 založen fotbalový klub „Black Stocking“ (Černé ponožky) a v roce 1901 první fotbalový klub, který se skládal pouze z tureckých hráčů. V Kadiköyi vzniklo potom v roce 1902 první oficiální mužstvo s názvem Cadikoey Football Club (Kadiköy Futbol Club) – jako předtím pod patronátem Angličanů a Řeků.

Tradiční svazy a jejich kořeny

V průběhu času byl ale všeobecný zákaz fotbalu pro Turky odvolán a již v roce 1905 založili studenti Sultánovy univerzity v Galatasarayi mužstvo, nicméně bez názvu klubu. Že se jednalo o studenty gymnázia v Galatasarayi, pokřtili diváci toto mužstvo jednoduše Galatasaray F.C. (barvy svazu žlutá-červená). V roce 1907 zachvátila fotbalová horečka i Univerzitu Svatého Josefa v Kadiköyi a byl založen známý svaz Fenerbahçe Istanbul.

Vrchol historie svazu zažila Galatasaray v roce 2000, kdy tento klub poprvé ve fotbalové hostirii Turecka vyhrál Pohár a Superpohár UEFA. Mistrovský titul nejvyšší turecké soutěže, SüperLig (založené v roce 1957), do dnešního dne získaly pouze nejlepší istanbulské kluby Fenerbahçe S.K. (17 mistrovských titulů), Galatasaray (17), Besiktas Istanbul (12) a poté ještě Trabzonspor (6).

Stadiony na nejvyšší úrovni

Největším stadionem Turecka je nově vybudovaný Atatürkův olympijský stadion. Tento stadion pojme 82.300 diváků a byl UEFA označen za stadion pětihvězdičkové kvality. Na pátém největším evropském stadionu se v roce 2005 konalo finále Ligy mistrů mezi FC Liverpoolem a AC Milánem. K dalším známým tureckým hřištím patří Sükrü-Saraçoglu, Stadion Inönü a Stadion Aliho Sami Yena, které se všechny nacházejí v Istanbulu.




V současné době se staví nový domov Aslantepe (turecky: Lví pahorek) tradičního svazu Galatasaray Istanbul. Tento stadion s výsuvnou střechou a kapacitou 52.500 míst k sezení bude předběžně otevřen v roce 2009.


O Informační kanceláři pro kulturu a cestovní ruch Turecka

Tato Informační kancelář je dislokovaným pracovištěm Ministerstva kultury a cestovního ruchu Turecké republiky v Ankaře a je zodpovědná za podporu cestovního ruchu a kulturní výměnu v Rakousku, České republice, Slovenské republice a Maďarsku. Na základě příslušných směrnic ze strany Ministerstva v Ankaře koordinuje tato Informační kancelář všechna reklamní a PR opatření v těchto čtyřech zemích. Tato Informační kancelář je kontaktním místem jak pro cestovní kanceláře, tak i pro všeobecné otázky v oblasti cestovního ruchu a kulturní výměnu od novinářů a soukromých osob. Další informace naleznete na domovské stránce http://www.turkinfo.at.

Další informace:
Velvyslanectví Turecka ve Vídni
Informační oddělení pro kulturu a cestovní ruch
Singerstraße 4, 1010 Wien
Tel: +43-1-5122129
E-mail: office@turkinfo.at


Press Office pro Českou republiku:
MediaTrust Communications, s. r.o
Armin Sandmann
4D Center Prague
Kodaňská 1441/46, 101 00 Praha 10
Tel: 234 066 205,
Fax: 234 066 215,
Email: asandmann@mediatrust.cz











Kontakt:

Armin Sandmann
Account Manager
asandmann@mediatrust.cz
603556406
234 066 205


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 20. 6. 2008 13:47
Kategorie: Sport
Název zdroje: Mediatrust (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Public Affairs / Public Relations
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.