Finanční úřady vloni provedly 91 tisíc daňových kontrol | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Finanční úřady vloni provedly 91 tisíc daňových kontrol


PRAHA (26. června 2008) - Finanční úřady v loňském roce provedly celkem 91 tisíc daňových kontrol, na základě kterých doměřily poplatníkům necelých 5,83 miliardy korun. Kromě toho provedly také dalších 115 tisíc místních šetření, při nichž doměřily 1, 6 miliard Kč daní. Vyplývá to ze Zprávy o výsledcích cenové a daňové kontroly za rok 2007.

Nejčastěji byly kontrolovány fyzické osoby, celkem se jich do hledáčku finančních úřadů vloni dostalo 35 tisíc, následovaly kontroly daně z přidané hodnoty (20 tisíc). Daň z příjmu právnických osob prověřovaly finanční úřad ve více než 12 tisících případech, při těchto kontrolách byla také v porovnání s dalšími daněmi doměřena nejvyšší částka, a to více než 2,62 miliardy korun.

Nejvíce kontrol bylo podle informací ministerstva financí provedeno v Jihomoravském kraji, celkem 33 tisíc, následují Střední Čechy se 14 tisíci kontrolami a kraj Moravskoslezský s bezmála 11 tisíci kontrolami. V porovnání s rokem 2006 ubylo vloni daňových kontrol o pět procent.

K nejzávažnějším nedostatkům zjištěných finančními úřady při kontrolách daně z příjmu fyzických osob je podle zprávy Daňové správy zatajování příjmů u činností, kde jsou tržby přijímány v hotovosti, například v maloobchodu, hostinské činnosti a u služeb. V případech právnických osob si finanční úřady stěžují na přetrvávající snahu vyhnout se daňové kontrole, ztěžovat a protahovat daňové řízení a zpochybňovat průběh a výsledky daňových kontrol.

Právě problémy s finančními úřady vede stále více podnikatelů ke změně sídla jejich firmy. „Obzvlášť z menších a středně velkých obcí k nám přichází klienti s požadavkem na změnu sídla a tím i příslušnosti k finančnímu úřadu. Hlavními důvody, jež je k tomu vedou, bývají především opakované kontroly finančních úřadů, které je zdržují v práci a z pochopitelných důvodů obtěžují. Děje se tak většinou buď kvůli nesystematičnosti práce příslušného úřadu, nebo v reakci na udání konkurence či závistivého souseda,“
vysvětluje Adam Zvada, ředitel společnosti OFFICE HOUSE, která v Čechách i na Slovensku provozuje business centra specializující se právě na poskytování sídel firmám. Podle posledního šetření Hospodářské komory ČR je firem, které zvažují změnu sídla, až
16 %. Nejčastěji podnikatelé stěhují sídla firem do Prahy. Podle analýzy společnosti OFFICE HOUSE zde v loňském roce umístilo sídlo své firmy okolo 6 000 podnikatelů.

Finanční úřady v loňském roce vybraly podle materiálu Informace o činnosti daňové správy v roce 2007 od právnických osob absolutně nejvyšší částku od zavedení nové daňové soustavy v roce 1993. Při meziročním srovnání s rokem 2006 došlo k nárůstu inkasa u této daně o pětinu, tj. o 26,8 miliard korun, u daně z přidané hodnoty o 18 450 mil. Kč více a u daně z příjmu fyzických osob ze závislé činnosti o 14 755 mil. Kč.

Kontaktní informace:
Viktorie Plívová
OFFICE HOUSE s.r.o.
Mobil: +420724 613 505
Email: plivova@wpb.cz
Kontakt:

Martina Viskupová
marketing manager
viskupova@spolecnostionline.cz
775 277 551
226 091 217


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 6. 2008 11:32
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Společnosti Online s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komplexní servis v oblasti prodeje firem na klíč neboli ready-made společností® poskytujeme již od roku 1999.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.