Evropský parlament pomůže uneseným dětem vrátit se zpět | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Evropský parlament pomůže uneseným dětem vrátit se zpět


Štrasburk – Ve středu 11. února bude Evropský parlament na plenárním zasedání ve Štrasburku hlasovat o připojení osmi států včetně Ruska k Haagské úmluvě o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí z roku 1980. Dopad to bude mít i na Čechy. „Koncem loňského roku se Evropský soud pro lidská práva zastal Čecha Zdeňka Hromádky, kterému jeho dceru odvezla matka dítěte do Ruska. Zdeněk Hromádka měl podle předběžného opatření pražského soudu dostat dívku do péče, ale toto české rozhodnutí Rusko nerespektovalo,“ vysvětlil význam připojení se dalších států k Haagské úmluvě europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) a dodavá: „To se nyní výrazně změní ve prospěch rodiče, kterému bylo dítě uneseno.“

Případ Aničky Hromádkové se táhne roky.
V roce 2008 v rámci rozvodového řízení svěřil český soud svým předběžným opatřením dívku do péče otce, její matka (původem z Ruska) ale s dcerou vycestovala do země svého původu a už se nevrátila. Otec se od té doby marně domáhá vrácení své dcery do Česka.
Rozsudek, jímž byla Anna Hromádková svěřena do výchovy jejího českého otce, nabyl právní moci v roce 2012, ruské soudy jej však neuznaly a dívka zůstala s matkou. Úřady v Rusku dlouhodobě zastávají názor, že matka s dcerou vycestovaly do vlasti zcela legálně. Anně udělily ruské občanství. Podobné případy by se však v minulosti neměly opakovat

Europoslanci chtějí nyní pracovat na rychlém připojení Norska
Haagská úmluva umožňuje rodiči, kterému bylo dítě neoprávněně přemístěno (uneseno druhým rodičem) požádat úřady o pomoc při navrácení dítěte. V České republice tyto záležitosti řeší jím Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD). Pokud nedojde k dobrovolnému návratu dítěte, může o jeho návratu rychle rozhodnout soud v daném státě, ve kterém se nachází „unesené“ dítě.
„Připojení států včetně Ruska k Haagské úmluvě je důležitý krok, který pomůže zlepšit občanskoprávní stav v řešení unesených dětí. Chceme nyní pracovat s kolegy na tom, aby se k této úmluvě připojilo i Norsko,“ dodává europoslanec Tomáš Zdechovský, podle kterého by Norsko pak muselo v podobných případech jako u dětí Michalákových vrátit děti do České republiky.
Mezi další státy, které se připojí k Haagské úmluvě, bude Gabon, Andorra, Seychely, Albánie, Singapur, Maroko a Arménie. Nicméně však už nyní probíhají jednání o připojení dalších států včetně Norska.
Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 9. 2. 2015 17:28
Kategorie: Zahraniční
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.