Europoslanci chtějí řešit romskou problematiku pozitivními příklady | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Europoslanci chtějí řešit romskou problematiku pozitivními příklady


Brusel/Praha – Europoslanec Tomáš Zdechovský chce upozornit na význam mezinárodního dne Romů, který připadá na 8. duben a má za cíl rozšiřovat povědomí o problémech, s nimiž se Romové potýkají. Na nedávném plenárním zasedání Evropského parlamentu také tvrdě kritizoval rasistický projev italského krajně pravicového europoslance.

Podle lidoveckého europoslance není možné řešení integrace a většího zastoupení Romů ve společnosti bez jejich aktivního zapojení a ochoty změnit některé zvyky. V tomto smyslu připravil s kolegy i rezoluci, která lituje půl milionu romských objetí za druhé světové války a zároveň vyzývá Evropskou komisi, aby častěji namísto kritiky hledala příklady dobré praxe. Společnou rezoluci již podpořila většina frakcí Evropského parlamentu, což lze podle Zdechovského za obrovský úspěch.

Rasistické výroky krajní pravice jsou naprosto nepřijatelné
„Romové jsou Evropané stejně jako my všichni a stejně jako já. Je to menšina, která má kolem deseti milionů, ale není v Evropském parlamentu zastoupena,“ vyjádřil se lidovecký europoslanec k neblahé situaci romského obyvatelstva v Evropě. Velmi ostře se proto ohradil vůči rasistickému vyjádření italského europoslance Gianluca Buonanna.
„Tvrdit o Romech, že všichni do jednoho kradou, je primitivismus, který nemá obdoby. Je to právě ten latentní rasismus, kterým podkopáváme evropskou důvěryhodnost a dáváme najevo svoji neschopnost Romy integrovat. Význam romského dne vidím právě v tom, že pomáhá tomu, aby se lidé seznámili s jejich problémy,“ řekl europoslanec Zdechovský s tím, že je nutné ukazovat ve společnosti Romy, kteří se dokázali prosadit.


Česko nelze pořád jen kritizovat
Zdechovský také trvá za pozitivní řešení a vítá iniciativní přístup eurokomisařky Věry Jourové, která má na starosti mj. i rezort spravedlnosti. Podle Zdechovského se řada věcí podařila v posledních letech například ve vzdávání a zaměstnávání Romů v České republice zlepšit.
„Eurokomisařka Jourová je první, která se začala touto problematikou opravdu zabývat. I Česká republika je často kritizována. Já chci ale říct, nekritizujeme státy, které mají problém s romskou integrací do společnosti, ale snažme se ukázat příklady dobré praxe. Jen to může Romům pomoci,“ vysvětlil europoslanec Zdechovský změnu přístupu.
Mezinárodní den Romů připadá na výročí založení Mezinárodní romské unie v roce 1971 v Římě. Slaví se každoročně od roku 1990, kdy byl ustanoven na 4. kongresu Mezinárodní romské unie ve Varšavě. V Česku je připomínaný od roku 2001.

Kontakt:

Eva Fruhwirtová
mediální poradce
fruhwirtova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420 737 103 866
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 7. 4. 2015 10:54
Kategorie: Společnost a životní styl
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2014 zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Působí ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE), ve výboru pro rozpočtovou kontrolu (CONT) a v delegaci pro vztahy s Čínskou lidovou republikou.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.