Čím dál více obce se pyšní přebytkovým rozpočtem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Čím dál více obce se pyšní přebytkovým rozpočtem


Vysočina – Loňský rok byl pro pokladny obcí a měst kraje Vysočina velmi příznivý. Díky nastaveným parametrům se podařilo vytvořit pro rok 2013 přebytkový rozpočet v průměru o 23 %, což v dnešních poměrech hospodaření nebývá zvykem. Za přebytkové rozpočty obce vděčí především ekonomické strategii tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska. Ten po volbách v roce 2010 slíbil posílit rozpočty obcí patřičnými systémovými kroky.

„Miroslav Kalousek se po volbách v roce 2010 rozhodl bojovat nejen s opozicí, ale i s tehdejší koalicí, zejména s ODS. Změna nastavení parametrů daní a také změna rozpočtového určení daní obcí přinesla své ovoce. Přebytek v krajské pokladnici začínal být v polovině roku 2013 citelný stejně jako vývoj celého státního rozpočtu. Pokud srovnáme výsledky na Vysočině z roku 2012 s rokem 2013, zjistíme, že rozpočty obcí se navýšily o více než 23 % v porovnání daných let. V samotném městě Pelhřimov byl tento rozdíl téměř 26 milionů Kč, tedy 20 % oproti roku 2012,“ uvádí Jiří Blažek, člen Výkonného výboru TOP 09.

Ekonomická strategie Miroslava Kalouska funguje
Na začátku roku 2013 byly velké obavy, často spíše politické proklamace, že úpravu daní Miroslav Kalousek nastavil špatně. Často bylo zmiňováno, že kraje nedostanou potřebné peníze, protože stát nebude schopen tyto finance vybrat. Nicméně daně byly vybrány tak, jak bylo naplánováno. Tento prospěšný výběr byl patrný zejména po změnách v rozpočtovém určení daní obcí. Zatímco v roce 2012 se na Vysočině prostřednictvím daní rozdělilo obcím 3,8 mld., v loňském roce to bylo 4,7 mld. Jedná se tedy o 23% nárůst ve prospěch obcí v kraji, který mohou využít pro svůj rozvoj.
„Jsou chvíle, kdy s Miroslavem Kalouskem nemusíme souhlasit. Je to člověk, který občas udělá věci, kterými nás skutečně překvapí. Ale tato legislativní změna skutečně pomohla naprosté většině obcí, které nově mají systémový nástroj na svůj rozvoj. Jedná se o nástroj, který starostové a občané obcí ocení teprve v budoucnu. Výsledky již roku 2013 ukazují správnost tohoto kroku, dává starostům předvídatelné množství finančních prostředků pro uspokojení jejich potřeb a drží lobbisty mimo hru,“ dodává Blažek.

Gabriela Vaňková
Kontakt:

Jiří Blažek
člen Výkonného výboru TOP 09 a člen finančního výboru zastupitelstva K
jiri.blazek@top09.cz
+420 721 752 811


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 1. 4. 2014 7:03
Kategorie: Finance
Název zdroje: Agentura Commservis.com (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Komunikační a public relations agentura specializující se manažerské vzdělávání, public relations, krizovou komunikaci a mediální obhajoby, politickou komunikaci, outdoor/teambuilding, tvorbu marketing strategií, image, výzkumy a analýzy. Jazykové kurzy pro firmy, instituce a manažery: angličtina, němčina, italština, francouzština, španělština ve třech úrovních pokročilosti.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.