
Tisková zpráva
Chytré sítě změní energetiku k nepoznání
První zkušenosti z provozu takzvaných chytrých energetických sítí (smart grids) v několika severoamerických městech ukazují, že tento systém představuje budoucnost především při využívání decentralizovaných energetických zdrojů, zejména solárních a větrných.
S chytrými sítěmi počítá také evropská energetika. Určena je pro ně část z nejméně 52 miliard eur vyčleněných na realizaci strategického energetického technologického plánu (SET Plan). Projekty realizuje Evropská průmyslová iniciativa pro chytré sítě tvořená distribučními a technologickými společnostmi; jediným zástupcem distributorů ze střední Evropy je ČEZ.
Chytré sítě se zatím testují na realtivně malých územích – ve velkých aglomeracích jako v USA, anebo ve vzdálených, uzavřených regionech. Společnost ČEZ sbírá zkušenosti už dva roky na Vrchlabsku. Firma instaluje chytré měřicí přístroje, jež jsou předpokladem pro další formy efektivního využívání energie:
Údaje na displeji informují spotřebitele o aktuální ceně čerpané elektřiny, takže se může rozhodovat flexibilněji. Počítačový systém dokáže regulovat vnitřní teplotu domu v závislosti na okolních podmínkách, aby se interiér zbytečně nepřetápěl nebo nevychlazoval. Vše bude možné řídit na dálku z počítače nebo mobilního telefonu. Prostřednictvím textové zprávy dokáže také systém varovat majitele v případě poruchy – třeba prasklého vodovodu či dlouhodobějšího výpadku proudu.
Koncept chytrých sítí se orientuje především na domácnosti. Jeho slabinou je, že nezahrnuje centralizovanou průmyslovou výrobu.
Strategický energetický technologický plán pro Evropu (SET)
(investice do roku 2020 v miliardách eur)
bioenergie 9
zachycování, transport a ukládání CO2 13
přenosové a distribuční sítě 2
vodíkové pohony a palivové články* 1
udržitelný rozvoj jaderné energetiky 7-10
energetická účinnost a „chytrá města“
solární energetika 16
větrná energetika 6
Celkem nejméně 52
* do roku 2013
Pramen: EK
Další informace:
Energetika budoucnosti může připomínat internet. Jako se na síti sítí současně vyrábí i spotřebovává, bude energetická inteligentní síť současně dodávat a odebírat z pevných i mobilních zdrojů. „V Německu se propojí 40 miliónů domácností, 40 miliónů automobilů a dva milióny podniků v jednu inteligentní energetickou síť producentů, skladníků a spotřebitelů. Před touto výzvou, která znamená vznik mnohamiliardového trhu, stojí celý svět,“ popsal svou vizi šéf Spolkového svazu pro informační ekonomiku, telekomunikace a média (BITKOM) August-Wilhelm Scheer.
Zdroje:
BITKOM: www.bitkom.org
U.S. News & World Report: www.usnews.com
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 28. 2. 2012 13:12
Kategorie: Energetika a průmysl
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Energetika a průmysl
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.