Bezvětří – nová noční můra německých manažerů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Bezvětří – nová noční můra německých manažerů


Náhlý výpadek jaderné elektrárny Brokdorf a bezvětří – tak vypadá noční můra manažerů hamburského koncernu Aurubis. Kdyby se proměnila ve skutečnost, znamenalo by to pro největšího evropského zpracovatele mědi miliónové škody, protože záložní dieselagregáty a závodní elektrárna jsou schopny zajistit elektřinu pouze pro dokončení rozpracované výroby.

Německá „energetická revoluce“ vyvolává obavy i v dalších průmyslových firmách. Nebezpečí výpadku v severním Německu silně vzrostlo po zavření atomových bloků Brunsbüttel a Krümmel. Postupně jejich výkon nahrazují větrné parky na severomořském pobřeží i daleko před ním. Paradoxem je, že při výstavbě větrných elektráren sehrává klíčovou roli právě hamburský Aurubis. Pro výrobu a připojení jednoho větrníku o výkonu pět megawattů je zapotřebí 20 až 35 tun mědi. Huť spotřebovává stejné množství elektřiny jako 300 tisíc domácností, tedy jako všichni obyvatelé druhého největšího města v Německu.
Větrná energetika vyprodukovala loni 7,6 procenta německé elektřiny. Její růst však v posledních letech stagnuje. Roční přírůstky instalovaného výkonu se pohybují kolem 1700 MW a celkový instalovaný výkon činil na konci roku 2010 (loňská data ještě nejsou k dispozici) 27,2 tisíce MW. Je to o 1,7 tisíce MW méně, než předpokládal referenční scénář odborného časopisu Energiewirtschaftliche Tagesfragen. Průměrný roční přírůstek německé větrné energetiky do konce dekády odhaduje poradenská společnost Roland Berger na 1,6 tisíce MW.

Další informace:
Jaderná elektrárna Brokdorf v ústí Labe do Severního moře má výkon 1480 MW. Do provozu byla uvedena v roce 1986 a jako jedna z nejmladších se bude uzavírat podle německého programu likvidace atomové energetiky mezi posledními. Roční výroba se pohybuje přes 10 TWh (zhruba osmina veškeré české produkce elektřiny).
O deset let mladší jaderný blok Brunsbüttel (806 MW) byl uzavřen v roce 2007 podle původního plánu likvidace atomové energetiky. Jeho průměrná roční produkce činila 5 TWh. Elektrárna Krümmel (1402 MW) z roku 1983 stojí kvůli sérii poruch od roku 2007 a spolková vláda ji připojila k sedmi nejstarším blokům, jež nechala uzavřít po havárii ve Fukušimě.

Kontakt:

Vladimír Labuda
ředitel
vladimir.labuda@jlmpraha.cz
602376840
261213978


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 23. 1. 2012 19:22
Kategorie: Energetika a průmysl
Název zdroje: Agentura J.L.M. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
PR a produkční agentura působící zejména v oblasti energetiky a extrémních sportů.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.