Unikátní hradecká zvonohra zažádá o stavení povolení | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Unikátní hradecká zvonohra zažádá o stavení povolení


STÁHNOUT zvonohra - (c) Michal Fanta Deník.png (maximální velikost 0,5 MB)

Hradec Králové - Zvonice ve věži kostela kněze Ambrože by konečně mohla získat jedinečnou zvonohru, která by kromě oznamování času byla i novou atrakcí pro místní i turisty. V těchto dnech totiž započalo stavební řízení k přesunutí 50 zvonů ze zázemí kostela. Zároveň to však znamená nutnost sehnání čtyř milionů Kč, které ještě chybí na stavební práce.

Projekt zvonohry a s ním spojená úspěšná sbírka běží už od roku 2009. Z vybraných peněz už bylo pokryto odlití a dodání všech plánovaných 50 zvonů a jejich srdcí. „Zbývá zaplatit montážně-stavební práce včetně zajištění klaviatury a mechaniky zvonohry, proto se nyní snažíme vybrat ještě 4 000 000 korun,“ říká biskup Československé církve husitské Pavel Pechanec, který věří ve štědrost hradeckých patriotů.

Unikátní zvonohra přitahuje světovou pozornost

Zprovozněním trvalé věžní zvonohry se otevře také spolupráce s Hudební katedrou na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové, která o hru na zvonohru bude moci rozšířit své studijní programy. Navíc už dnes mají o její zprovoznění zájem mistři v oboru z celého světa.

„Byl jsem zájmem řady hudebníků ze zemí jako Brazílie nebo Japonsko příjemně překvapen. Ale je to logické. Hradecká zvonohra bude skutečným unikátem. Osobně se nemohu dočkat chvíle, kdy zvonohru uslyším hrát přímo z věže kostela. Už teď má úžasný zvuk a jsem opravdu rád, že něco takto výjimečného můžeme mít zrovna my v Hradci Králové,“ říká europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), který se, ač sám katolík, rozhodl pomoci se sháněním financí a stát se patronem realizace stavby. „Je to projekt, který spojuje křesťany,“ dodal europoslanec.

Hradecká zvonohra naváže na tradici souborů královéhradeckých gotických zvonů i na známou historickou zvonkohru v pražské Loretě. Vzniká díky mezinárodní spolupráci zvonařských firem z Nizozemí a Belgie s tradičním českým mistrem zvonařem panem Petrem Rudolfem Manouškem. Zvony dostávají jména podle významných osobností. Jednou z nich je například světice Anežka Česká nebo politička Milada HorákováVíce informací:

Transparentní účet: 4862517001/5500

https://www.facebook.com/ZvonohraHradecKralove/

https://www.facebook.com/zdechovsky/posts/10158736608444171
Kontakt:

Jitka Fialová
tisková mluvčí, PR manažer
fialova@zdechovsky.eu
www.zdechovsky.eu
+420777022156
+32 (0) 2 28 37


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 8. 2020 11:23
Kategorie: Kultura
Název zdroje: Tomáš Zdechovský, europoslanec (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Tomáš Zdechovský byl v roce 2019 podruhé zvolen za KDU-ČSL do Evropského parlamentu. Je místopředsedou výboru pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL), koordinátorem Evropské lidové strany ve výboru pro rozpočtovou kulturu (CONT), a dále působí ještě ve výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE).
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.