Zvýšení bezpečnosti ve vozidlech veřejné dopravy je stále potřeba | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Zvýšení bezpečnosti ve vozidlech veřejné dopravy je stále potřeba


Ve stanici metra Ládví v Praze napadl neznámý útočník mladíka, který čekal s přítelkyní na metro.1 Opět se prokázalo, že stávající úroveň bezpečnosti cestujících ve vozidlech a na zastávkách veřejné dopravy je zcela nedostatečná.

Stanice pražského metra musí začít hlídat ochranka, která bude schopna v případě problému okamžitě zasáhnout. Na přestupních terminálech veřejné dopravy, nádražích a dalších místech s větším pohybem osob musí být posíleny hlídky městské policie. Ty by měly být posíleny i v metru zejména ve večerních hodinách, kdy cestuje méně pasažérů a hrozí poškozování vozidel či obtěžování cestujících podnapilými skupinkami.
„Pro větší bezpečnost cestujících v tramvajích, autobusech, metru i vlacích příměstské dopravy je potřeba do vozidel začít instalovat bezpečnostní kamery“, říká prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě Miroslav Vyka. A k tomu dodává: „Tímto krokem dojde nejen ke snížení kriminality a zvýšení bezpečnosti cestujících, ale omezí se také vandalismus páchaný na vozidlech. Pořezané sedačky, poškrábaná skla a posprejované či popsané interiéry i exteriéry vozidel činí dopravním společnostem každoročně milionové škody.“
Zkušenosti ze zahraničí ukazují, že instalace kamerových systémů pro zvýšení bezpečnosti ve stanicích metra, na zastávkách i ve vozidlech veřejné dopravy je nutností.
Kamery jsou umístěny ve vozidlech metra ve Vídni, Paříži, Londýně i dalších městech. V německém Karlsruhe, připadá na jeden článek tramvaje 4 až 6 kamer. Nové jednotky řady 425 pro příměstské vlaky S-bahn v Mnichově jsou rovněž osazeny kamerovým systémem1, stejně jako jednotky Talent v příměstské a regionální dopravě v Rakousku.
V Británii, kde jsou kamery velmi rozšířené, po jejich instalaci poklesla kriminalita v dopravních prostředcích hromadné dopravy o 90%. Výrazné posílení bezpečnosti se pomocí kamerových systémů připravuje ve Francii. Do poloviny roku 2013 bude ve vlacích a na nádražích RER2 provozovaných v regionu Ile-de-France instalováno 12 000 kamer. Na jeden vůz připadne 6 až 8 kamer. Pro případ trestné činnosti, jako jsou například napadení či krádeže, bude záznam uchováván po dobu 72 hodin. V případě závažných problémů přímo ve vozidle lze volat na číslo záchranného centra a přivolat okamžitou pomoc složek záchranného systému.3 „Jestliže existuje dostupná technika, tak proč ji nevyužít,“ uzavírá Miroslav Vyka.
Kontakt:
Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě, tel.: 737 131 290







Kontakt:

Miloslav Zítka
člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě
mzitka@centrum.cz


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 22. 8. 2010 20:16
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Svaz cestujících ve veřejné dopravě (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Svaz cestujících ve veřejné dopravě
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.