World Usability Day v Praze ve znamení rostoucího zájmu odborné veřejnosti | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


World Usability Day v Praze ve znamení rostoucího zájmu odborné veřejnosti


Konference na téma „Poznejte své uživatele“ letos přilákala přes dvě stovky účastníků, pořadatelství se opět zhostily společnosti Sun Microsystems, České vysoké učení technické v Praze a Dobrý web

PRAHA – 13. listopadu 2007 – Sun Microsystems, ČVUT a Dobrý web potřetí pozvaly zájemce o design a vývoj softwaru se zaměřením na jeho použitelnost (usability)* na konferenci World Usability Day. Akce pořádaná pod záštitou české pobočky SIGCHI (Special Interest Group on Computer-Human Interaction) byla součástí celosvětového dne použitelnosti. Vyjma pražského setkání se konference uskutečnila ve střední a východní Evropě již pouze v Polsku, Rusku a Bulharsku.

Oficiálním přivítáním Jiřího Mžourka, User Experience Design manažera společnosti Sun Microsystems, byla 8. listopadu konference zahájena v prostorách Palace Cinemas Anděl v Praze. S velmi zajímavými prezentacemi na téma „Co to znamená znát uživatele“ a „Proč mluvit se starými lidmi aneb případová studie s happyendem“ vystoupili nejprve Nalini Kotamraju a poté Jakub Franc, specialisté společnosti Sun Microsystems v oblasti výzkumu chování uživatelů. O využití tzv. person při vývoji uživatelských rozhraní hovořil na závěr dopoledního bloku Martin Klíma z ČVUT.

Velký zájem byl o trojici odpoledních školení, konaných přímo v pražském sídle Sun Microsystems Czech. Využito bylo nejmodernější laboratoře na výzkum použitelnosti softwaru (Usability Lab), kterou má společnost mimo USA. Připomeňme, že podobné zařízení zřídil Sun Microsystems také s Fakultou elektrotechnickou ČVUT, a to již v roce 2004 jako vůbec první ve střední Evropě. Tato laboratoř na Karlově náměstí slouží k výuce studentů a při spolupráci s průmyslem k testování použitelnosti softwaru.

„Byť jsme předem věřili, že se letošního ročníku znovu zúčastní více designérů a vývojářů, než vloni, zájem nás příjemně překvapil,“ doplňuje Jiří Mžourek, User Experience Design Manager ve společnosti Sun Microsystems. „Zatímco první ročník konference přilákal asi 80 účastníků a druhý okolo 140, letos se jich zúčastnilo již přes 200. Vzhledem k významnosti tématu použitelnosti jsem přesvědčen, že příští rok zájemců, pracujících na zajímavých projektech, opět přibude.“

* Použitelnost (usability) je obecný pojem, který vyjadřuje, jak je pro cílovou skupinu uživatelů snadné či obtížné používat danou věc (software). Základním principem testování použitelnosti je simulace reálného použití daného produktu vzorkem uživatelů z cílové skupiny a současné pozorování testovaných uživatelů.

Více informací o World Usability Day najdete na adrese www.worldusabilityday.org.

###

O Czech SIGCHI

Czech SIGCHI je volné sdružení odborníků (manažerů, designérů, vývojářů, vysokoškolských pedagogů, studentů, psychologů atd.) a zájemců o human-computer interaction (HCI). Jeho hlavním cílem je zvýšení povědomí o použitelnosti (usability), návrhu uživatelských rozhraní a přístupnosti (accessibility) v České republice. Hlavní činností Czech SIGCHI jsou volně přístupná setkání, která se konají přibližně jednou za dva měsíce. Organizace setkání je obdobná s obdobnými organizacemi v USA jako jsou BayCHI v Silicon Valley a BostonCHI v Massachusetts, s jejichž zakladateli konzultují členové Czech SIGCHI zkušenosti. Czech SIGCHI je oficiální pobočkou ACM SIGCHI, více informací najdete na webu http://www.sigchi.cz/.

O společnosti Sun Microsystems, Inc.

Sun Microsystems vyvíjí technologie podporující růst globálního trhu. Drží se jedinečné vize „The Network Is The Computer“ („Síť je počítačem“) a prostřednictvím sdílených inovací, komunitního vývoje a vedoucí pozice v oblasti open source prosazuje spolupráci. Sun působí ve více než 100 zemích světa. Více informací naleznete na webové adrese http://sun.com.
________________________________________
Sun, Sun Microsystems a logo Sun jsou ochranné známky nebo registrované ochranné známky společnosti Sun Microsystems, Inc. ve Spojených státech a dalších zemích.
Kontakt:

Radek Kubeš
Account Director
radek.kubes@virklis.cz
+420777728084
+420241742675


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 14. 11. 2007 13:49
Kategorie: Informační technologie
Název zdroje: Virklis, a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Virklis, a.s., působí v České a Slovenské republice od roku 1998. Svým klientům poskytuje specializovaný servis, který lze zjednodušeně charakterizovat jako mediální a propagační služby. Dlouholetými klienty agentury Virklis jsou mimo jiné společnosti CZ.NIC, IGNUM, LBMS, Novell, Sun Microsystems, Středomoravská vodárenská, TUV-SUD či UNEX. Další informace o agentuře Virklis najdete na adrese http://www.virklis.cz.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.