Vstup do Schengenského prostoru neruší platnost národních zákonů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vstup do Schengenského prostoru neruší platnost národních zákonů


Na konci letošního roku vstupuje Česká republika do Schengenského prostoru. To znamená, že z našich hranic zmizí hraniční kontroly a hraniční přechody už člověk pozná jen podle tabule, oznamující, že vjíždí na území jiného státu. Vstup do Schengenského prostoru ale neruší platnost české legislativy, například v ochraně přírody. I nadále tedy některá místa zůstanou veřejnosti nedostupná, přestože leží na státní hranici.

Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje jednoznačně území – jedná se o nejcennější partie chráněných území, tedy I. zóny národních parků a národní přírodní rezervace – kde není dovoleno vstupovat mimo cesty vyznačené se souhlasem orgánu ochrany přírody (kromě vlastníků a nájemců pozemků). Na celém území národních parků, chráněných krajinných oblastí a národních přírodních rezervací je navíc zakázáno vjíždět motorovými vozidly mimo silnice a místní komunikace a místa vyhrazená se souhlasem orgánu ochrany přírody. „Tato omezení zůstávají samozřejmě nadále platná. Ať už jde o zvláště chráněná území uvnitř České republiky nebo na hranicích. Náš vstup do Schengenu na tom nemění vůbec nic,“ vysvětluje náměstek ministra životního prostředí František Pelc.

Omezení se týká všech čtyř českých národních parků, 12 chráněných krajinných oblastí a řady národních přírodních rezervací na českých státních hranicích. „Připravujeme do tisku informační leták s mapou, kde jsou všechna území na hranicích, kterých se omezení vstupu nadále týká, pro turisty vyznačena. Leták bude vydán čtyřjazyčně – česko-anglicko-německo-polsky, a bude k dispozici v informačních střediscích chráněných území i elektronicky na stránce MŽP,“ říká tiskový mluvčí ministerstva Jakub Kašpar. Ministerstvo spolu se správami CHKO a národních parků chystá rovněž informační tabule přímo v terénu, z nichž se návštěvníci dozvědí nejenom o omezeních, ale také o důvodech, které k nim vedou.Kontakt:

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 2. 11. 2007 14:11
Kategorie: Cestování
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.