Vláda bude schvalovat tunelování české železnice | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Vláda bude schvalovat tunelování české železnice


Na zítřejším jednání vlády ČR je zařazen k projednání materiál Pravidla převodu vybraných železničních drah v majetku státu na nové nabyvatele. Materiál je děravý, obsahuje řadu nepřesností a zavádějících informací a jeho schválením může stát přijít až o miliardy korun.

Materiál na prodej tratí sice předkládá ministerstvo dopravy, ale pochází z dílny státní organizace Správy železniční dopravní cesty (SŽDC, s.o.), která se již několik let usilovně snaží o zrušení některých železničních tratí.
Ačkoliv SŽDC, s.o. vykonává vlastnické právo a vystupuje jako správce drah ve vlastnictví státu, některé regionální dráhy vůbec neudržuje a nechává je chátrat navzdory tomu, že od Státního fondu dopravní infrastruktury na ně dostává dotace. Ty ale mizí někde v nedohlednu a regionální dráhy ve vlastnictví státu dále chátrají, proto se Ministerstvo dopravy rozhodlo zbavit se tohoto břemene.
„Paradoxem je, že SŽDC chce dnes tratě prodávat, i když v roce 2003 stát převedl na SŽDC majetek zcela bezúplatně a jehož výše se dnes odhaduje okolo 1000 miliard korun,“ říká Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě.
SŽDC se nyní nachází ve schizofrennní situaci, protože se snaží prosadit přes ministerstvo dopravy materiál, který umožní prodej drah ve výběrovém řízení za minimální odhadní cenu, ačkoliv se od roku 2010 tato organizace snažila zrušit již 11 tratí, aniž by z toho měla jakýkoliv příjem.
Na nestandardní postupy některých zaměstnanců Správy železniční dopravní cesty při zadávání veřejných zakázek upozorňovala výroční zpráva BIS z roku 20101. A o pochybných praktikách SŽDC, při bourání nádražních budov a jejich náhradou novými nekomfortními betonovými přístřešky za drahé ceny již informoval pořad Reportéři ČT2.
„Je podivné, že materiál má schvalovat vláda v době, kdy bývalý ředitel SŽDC jde před soud, současné vedení SŽDC tvoří nekompetentní osoby3 a je vypsáno výběrové řízení na pozici generálního ředitele,“ říká Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě.
„Schválením toho materiálu by Ministerstvo dopravy otevřelo prostor k prodeji státní majetku mimo jiné i spekulantům, bez jakékoliv záruky, zda nový majitel trať dále provozoval,“ uzavírá Vyka.
Kontakty:
Miroslav Vyka, prezident Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 737 131 290
Miloslav Zítka, člen prezídia Svazu cestujících ve veřejné dopravě tel.: 607 992 873Kontakt:

Miloslav Zítka
člen prezídia
mzitka@centrum.cz
607992873


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 6. 3. 2012 17:33
Kategorie: Doprava
Název zdroje: Svaz cestujících ve veřejné dopravě (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Občanské sdružení Svaz cestujících ve veřejné dopravě.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.