V Praze má v nejbližších letech vyrůst více než 20 tisíc nových bytů | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Praze má v nejbližších letech vyrůst více než 20 tisíc nových bytů


Praha, 26.04.2011 – Celkem 20 343 nových bytových jednotek. Přesně tolik jich v nejbližších letech plánují v Praze vystavět developeři v rezidenčních projektech s 50 a více byty. Vyplývá to z analýzy přední české developerské společnosti EKOSPOL, která pravidelně monitoruje databázi EIA a další veřejně přístupné zdroje o pražském rezidenčním trhu.

V meziročním srovnání znamená celkem 20 343 plánovaných bytů nárůst o více než 36 %. V loňské analýze společnosti EKOSPOL, zveřejněné v dubnu 2010, totiž developeři plánovali v Praze vystavět „pouze“ 14 903 nových bytů.

Adekvátně vzrostl také celkový počet plánovaných rezidenčních projektů s 50 a více byty. Zatímco vloni developeři plánovali celkem 63 nových rezidenčních projektů, letos už jich je 82. Průměrný počet bytů v plánovaném projektu se tak zvýšil z 237 v roce 2009 na letošních 248.

Blýská se na lepší časy?
Podle Evžena Korce, generálního ředitele a předsedy představenstva developerské společnosti EKOSPOL, je zvýšený počet plánovaných rezidenčních projektů jednoznačným signálem oživení realitního trhu. „Po dramatickém propadu prodejů v roce 2009 developeři v následujícím roce raději vyčkávali. Trh se do velké míry očistil o nekonkurenceschopné společnosti a došlo k jeho koncentraci. Dnes čtyři největší hráči na pražském realitním trhu kontrolují více než 60 % všech prodejů,“ vysvětluje Evžen Korec.

V roce 2010 pak prodeje nových bytů dosáhly čísla 2691. Trh tak po předloňském meziročním propadu o 43 % v roce 2010 znovu vzrostl, a to o více než 38 %. „Jelikož poptávka po bytech stoupá nepřetržitě osm čtvrtletí za sebou, nejde již o nějaký náhlý výkyv. Trh s byty se postupně zotavuje a roste přirozeně, nepřehřívá se. Rostoucí počet připravovaných projektů je pak logickou reakcí na obnovenou tržní důvěru,“ tvrdí Evžen Korec.

Od plánů k realizaci
Fakt, že některé projekty, které analytici společnosti EKOSPOL monitorují, jsou ve fázi plánování již několik let, implikuje otázku, jaké procento z plánovaných bytů se v dohledné době skutečně začne stavět. Jinými slovy, kolik plánovaných rezidenčních projektů skutečně vytvoří nabídku nových bytů, a kolik z nich je tzv. „spících“. „S ohledem na dopady ekonomické recese na většinu developerů, kteří nestavějí z vlastních finančních prostředků a nyní jen těžko splňují kritéria pro přidělení bankovních úvěrů, odhaduji, že se do stádia realizace dostane nanejvýš polovina z připravovaných projektů,“ předpovídá Korec.

Největší potenciál má Praha 9 a 10, nejmenší naopak centrum města
Ze zjištěných dat dále vyplývá, že největší rozvojový potenciál má městský obvod Praha 10. Zde se plánuje celkem 4947 nových bytů, což představuje téměř čtvrtinu všech plánovaných bytů. V těsném závěsu následuje Praha 9 s 4579 byty (23 %) a Praha 4 s 4024 byty (20 %). Čtvrtá významná rozvojová lokalita, Praha 5, má již znatelný odstup. Důvodem je čilá developerská aktivita v tomto městském obvodě v posledních deseti letech, která potenciál území do značné míry již vyčerpala. Přesto ale čtyři nejvýznamnější lokality dohromady tvoří více než 80 % všech plánovaných bytů.

Naopak centrum města není pro větší developerské projekty zajímavé. Městské obvody Praha 1, 2, 6 a 7 registrují v současné době buď vůbec žádné, nebo jen velmi malé developerské projekty okolo 50 bytů. Jedinou výjimkou je městský obvod Praha 3, který – jako jediný – ještě disponuje dostatkem velkých území využitelných k revitalizaci a nové výstavbě.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
www.ekospol.cz/?utm_source=tiskovky
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 4. 2011 16:46
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,9 mil., 3+kk za 2,7 mil. Kč! Výrazné slevy na byty v Kyjích, Uhříněvsi, Písnici, Měcholupech a Vinoři. 19 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - 100% jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.