V Bruselu se vyjádřili k Šilarově boji s letním časem | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


V Bruselu se vyjádřili k Šilarově boji s letním časem


Pardubice – Iniciativa za zrušení letního času pardubického radního Petra Šilara a jeho přívrženců se v těchto projednávala na půdě Evropské komise v Bruselu. Europoslankyně Zuzana Roithová komisi vyzvala, aby navrhla Evropskému parlamentu legislativní zrušení letního času. Změna času totiž nešetří ani organismus a ani elektřinu, které byly dosud hlavními argumenty pravidelného přechodu.

„Podle zprávy komise přispívá letní čas k úsporám elektrické energie opravdu velice zanedbatelnou měrou. Šetření ve Francii potvrdilo, že jde o úspory v řádově tisícinách procent z celkové roční spotřeby energie,“ vysvětluje zastaralost a neefektivnost tohoto energetického nástroje europoslankyně Zuzana Roithová, která se problémem už v minulosti opakovaně zabývala. Přestože komise uznala zbytečnost tohoto opatření, přesto prozatím o legislativním návrhu do parlamentu neuvažuje.

O zrušení může požádat členský stát

Zrušení letního času mohou ovlivnit také jednotlivé členské země. Podle komise dosud žádný stát o změnu úpravy přechodu na letní čas prozatím nepožádal, i když je to jeden z možných způsobů.

„Narodil jsem se na venkově a hájím zájmy všech lidí žijících na venkově, jejichž hlasy za zrušení přechodů časů jsou nejvíce slyšet, protože způsobují problémy nejen lidem, ale také zvířatům. V případě, že se dostanu do Senátu, budu se za tuto úpravu aktivně zasazovat,“ dodává autor Petr Šilar. Silné iniciativy v tomto ohledu vznikají i v sousedních zemích, v Polsku, na Slovensku nebo v Rakousku.

Přechod na letní čas je podle iniciátorů přežitkem minulého režimu, který způsobuje pouze dodatečné náklady navíc. Ušetřené finance by tak mohly být využity mnohem efektivněji.
Kontakt:

Pavel Bělobrádek
krajský manažer
pardubice.kk@kdu.cz
731603880


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 23. 5. 2010 12:58
Kategorie: Politika
Název zdroje: Krajská kancelář KDU-ČSL, Pardubice (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Politická strana
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.