Urychlené sjednocení DPH ještě v letošním roce ničemu nepomůže. Napáchá jen další škody | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Urychlené sjednocení DPH ještě v letošním roce ničemu nepomůže. Napáchá jen další škody


28.02.2011, Praha – Předminulý pátek informovali ekonomičtí ministři vlády České republiky, že se definitivně shodli na koncepci sjednocení obou sazeb DPH na 20 % od 1.1.2012. Minulý pátek po poledni přišla ze Strakovy akademie další převratná zpráva – sjednocení DPH přijde co nejdříve, nejlépe již v říjnu letošního roku! Uspěchané sjednocení obou sazeb DPH přitom fakticky nikomu nepomůže, pouze napáchá další a ještě výraznější škody…

Nejzávažnější negativní dopady zvýšení spodní sazby DPH o 10 p.b. na tuzemský trh s byty trefně pojmenovala developerská společnost EKOSPOL, jeden ze tří největších developerů v zemi.

Extrémně zvýšená poptávka po novém bydlení, které bude možné pořídit se „starou“ DPH ještě v letošním roce, zvýšení cen bytů a skokový propad této poptávky od ledna příštího roku, snížení koupěschopnosti českých domácností a omezení dostupnosti vlastního bydlení pro občany ČR jsou dnes již známé dopady, které sjednocení DPH přinese. Zmrazení veškerých investic do nové výstavby, pokles zakázek pro české stavebnictví, vlna propouštění, rostoucí nezaměstnanost a zpomalení tempa hospodářského růstu pak budou jejich logickým důsledkem. Nové rozhodnutí o urychleném sjednocení obou sazeb DPH již v letošním roce však vnáší do celé situace další nové otazníky.

Lidé ani firmy se na nové podmínky nestihnou připravit!
„Nejzávažnějším problémem vládní novinky je fakt, že ani lidé, ani podniky se na novou ekonomickou realitu nestihnou včas připravit,“ varuje Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL a.s. Většina kupujících má totiž své finanční prostředky vázány např. ve stavebním spoření či na termínovaných účtech, a pokud chtějí tyto peníze použít, musí vyčkat zpravidla několik měsíců, než s nimi mohou disponovat. Kdo by tak chtěl své bydlení financovat třeba s předstihem a tím se vyhnout zvýšení ceny o 10 p.b., bude mít problém. „Pokud by se DPH sjednocovala až od příštího roku, dá se to vcelku dobře stihnout. Pokud však ke zvýšení dojde již letos, je to pro kupující další výrazná komplikace,“ vysvětluje Evžen Korec.

Obdobný problém, jako kupující z řad občanů, řeší i podniky. „Nová sazba DPH znamená pro firmy nutnost nově nastavit podmínky se svými dodavateli, upravit splátkové kalendáře a optimalizovat všechny procesy tak, aby dopady zvýšení daně byly co nejmenší. Ale vláda jim k tomu svým návrhem bere prostor,“ tvrdí Korec.

Otázkou zůstává, zda právě to není jejím cílem. Začít vybírat novou daň ještě dříve, než se na ni domácnosti a podniky stihnou adekvátně připravit, totiž znamená vybrat více peněz do státní kasy. Dopady, které to bude mít na obyčejné občany a české podniky zmítané recesí, jsou vedlejší. „V tržní ekonomice zpravidla platí, že největší hrozbou pro firmy je jejich konkurence, na kterou musí podniky umět včas reagovat. V současné době to ale spíše vypadá, že největší hrozbou pro české firmy je stát a jeho nepředvídatelné administrativní zásahy,“ říká Evžen Korec.

„Léčba šokem“ nebo elektrické křeslo?
Ohlášení skokového zvýšení DPH o 10 p.b. a jeho faktická exekuce ještě v témže roce, navíc za situace, kdy se ekonomika stále potýká s recesí, je podle Korce nevyzkoušený experiment, který nemá v tržních ekonomikách po celém světe obdoby. Obhajoba reformou penzijního systému, na níž je potřeba získat prostředky, je přitom přinejmenším sporná. „Průběh důchodové reformy je plánován na několik desetiletí dopředu a bude postupný. Získávání prostředků pro jeho financování by tedy logicky mělo být také postupné,“ myslí si Evžen Korec. „Vláda se rozhodla léčit ekonomickou situaci země šokem. Otázkou je, zdali léčba šokem nepřeroste v popravu na elektrickém křesle,“ uzavírá Korec.Kontakt:

Milan Jankovský
PR & marketing
marketing.2@ekospol.cz
www.ekospol.cz/?utm_source=tiskovky
602124696
233372021


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 2. 2011 11:20
Kategorie: Reality
Název zdroje: EKOSPOL a.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Prodáváme nejlevnější nové byty po celé Praze! 1+kk za 1,4 mil., 2+kk za 1,9 mil., 3+kk za 2,7 mil. Kč! Výrazné slevy na byty v Kyjích, Uhříněvsi, Písnici, Měcholupech a Vinoři. 19 let na špičce trhu, 8 000 klientů. Stavíme výhradně z vlastních finančních prostředků - 100% jistota dokončení stavby!
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.