Ukliďme si Česko | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Ukliďme si Česko


STÁHNOUT mapovani.jpg (maximální velikost 0,5 MB)

Začal nám podzim, listí na stromech a keřích pomalu začíná opadávat a odhaluje tak rozšířený nešvar, kterým jsou černé skládky. Proto je toto období velmi vhodné pro jejich zmapování ve vašem okolí. Nebuďte lhostejní k životnímu prostředí v němž všichni žijeme a pokud máte tzv. chytrý telefon, využijte možnosti instalace freewarového programu na mapování černých skládek.

Jak skládky mapovat

“Postup pro ohlášení skládky je jednoduchý – každý, kdo ji najde a má po ruce chytrý telefon, si může za pár vteřin zdarma stáhnout aplikaci TrashOut. S její pomocí pak do interaktivní mapy označí, kdy, kde a jak velkou skládku našel” sdělil nám jeden z autorů projektu Miroslav Kubásek. “Každé hlášení obsahuje GPS polohu, fotografie, velikost a typy odpadů nelegální skládky, případně může obsahovat volitelný komentář. Záznam se do dvou hodin zobrazí v interaktivní mapě na webu ZmapujTo. Mobilní aplikace TrashOut je dostupná pro platformy Android, iPhone a Windows Phone, v brzké době bude rozšířena i na další platformy.”

Spolupráce s městy a obcemi

Aby nebyl projekt jen bezzubou černou listinou, ale měl možnost s likvidací skládek skutečně pomoci, nabízí autoři službu pro města a obce, která kromě okamžité informace, že na území obce byla nahlášena nelegální skládka, kterou je třeba zlikvidovat, umožňuje úřadu na svůj web umístit i statistiku, která v reálném čase zobrazí počty nahlášených a vyčištěných skládek.

Nový Lískovec je pilotní brněnskou městskou částí, která internetový projekt testuje. „Zatím se teprve dolaďuje, jak by měl systém fungovat,“ dodává referent pro životní prostředí Michal Šípek, „v našem okolí je ale nahlášeno několik skládek. Budou-li lidé aktivní, budeme o skládkách dřív vědět a můžeme zamezit jejich rozrůstání,“ podtrhl Šípek, „do budoucna budeme chtít uvádět také informace, jak se skládka odstranila a kolik to stálo peněz.“

“Včasné odhalení černé skládky je důležité zejména proto, že z nezabezpečené černé skládky mohou unikat škodlivé či jedovaté látky do ovzduší, půdy i vody. Podle druhu materiálu může hrozit i nebezpečí vznícení a následného požáru, nemluvě o ohrožení bezpečnosti a zdraví Vašich dětí či zvířat”, vysvětlil nám odborník na problematiku odpadů Aristid Franc.

Nahlédněte do mapy skládek

Místem, kde můžete získat vice informací o problematice černých skládek v ČR je webová stránka www.Zmapujto.cz. Zde si například na přehledné mapě můžete prohlédnout, zda se nelegální skládka nenachází i ve Vašem okolí, součástí je mimo jiné integrovaná katastrální mapa, kde si uživatelé mohou zjistit údaje o vlastníkovi parcely, na které se černá skládka nachází.

“Pokud Vám výskyt černých skládek není lhostejný a chcete přispět k čistotě naší přírody a prostředí v němž žijeme, neváhejte a mobilní aplikaci TrashOut si zdarma nainstalujte”, apeluje spoluautor projektu Miroslav Kubásek . “Nikdy totiž nevíte, kdy a kde na černou skládku narazíte...”







Kontakt:

Radek Janoušek
Jednatel
janousek@enviweb.cz
www.ZmapujTo.cz
777 176 675


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 31. 10. 2012 11:30
Kategorie: Životní prostředí
Název zdroje: EnviWeb s.r.o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Veřejně prospěšný projekt na mapování černých skládek
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.