Uchazeči o práci zreálňují svá platová očekávání | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Uchazeči o práci zreálňují svá platová očekávání


Platová očekávání, která ve svých životopisech uvádějí lidé hledající si práci, meziročně nadále klesají. Lidé v krizi zreálnili svá očekávání. Vyplývá to z údajů pracovního portálu Profesia.cz.

„Platová očekávání ve druhém čtvrtletí 2010 meziročně klesla o 6 procent. Uchazečům rostla platová očekávání do konce roku 2008, od té doby ze svých platových nároků postupně neustále slevují,\" řekl projektový manažer společnosti Profesia Miroslav Dravecký.
V letech před hospodářskou krizí platová očekávání lidí rostla meziročně i o deset procent. Na začátku roku 2009 lidé očekávali v průměru 19 800 korun českých. Ve druhém čtvrtletí tohoto roku už očekávání klesla na 18 510 korun.

Top manažeři očekávají podstatně více
Celková platová očekávání klesla o 6 procent, ovšem nebýt výrazného růstu očekávaných platu u top manažerů, mohl pokles být ještě větší. Jde o jedinou skupinu zaměstnanců, kde očekávané platy meziročně rostly. U všech ostatních skupin zaměstnanců, od pomocných pracovníků až po střední management, byl zaznamenán pokles očekávaných platů. Očekávání na úrovních od pomocných zaměstnanců po střední manažery klesla o 3 až 5 procent.
„Vysoký nárůst očekávaných platů top manažerů může být způsoben tím, že se na trh práce dostali uchazeči z této skupiny, kteří nechtějí jít pod hranici dosavadního platů,\" řekl Dravecký.

Platová očekávání nejvíce klesla lidem se základním vzděláním
Tento stav se následně odrazil i ve sledování platových očekávání podle vzdělání. Nejvýrazněji od svých platových očekávání upouštěli lidé se základním vzděláním. Jejich platová očekávání jsou oproti minulému roku nižší o 8 procent. Očekávají tedy, že si měsíčně vydělají 14 141 korun českých.
Lidem s ukončeným středoškolským vzděláním bez maturity meziročně klesla platová očekávání ve druhém čtvrtletí o 6 procent a v současnosti očekávají, že si měsíčně vydělají 16 692 korun českých.

Nejvíce klesla očekávání ve stavebnictví
Nejvýrazněji ze svých platových očekávání slevili lidé hledající si práci ve stavebnictví. Jejich očekávání klesla meziročně ve druhém čtvrtletí tohoto roku až o 14 procent. Stavebnictví přitom patří mezi sektory významně postižené krizí a i nadále se očekávají dopady na počty zakázek.
Více než desetiprocentní propad platových očekávání jsme zaznamenali i v zemědělství a potravinářství, v obchodu, v žurnalistice a médiích.
Na druhou stranu růst platových očekávání je viditelný v sektorech informační technologie, pojišťovnictví a také ve skupině vrcholových manažerů.
Kontakt:

Lucia Burianova
PR Manager
burianova@profesia.sk
+421 915 912 825


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 28. 9. 2010 8:41
Kategorie: Personalistika
Název zdroje: Pracovni portal Profesia.cz (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Internetová stránka www.profesia.sk působí na slovenském internetovém trhu práce 12 let. Za tuto dobu se z ní stal nejpoužívanější nástroj pro hledání práce na Slovensku. Na základě jejího úspěšného modelu byla spuštěna internetová stránka www.profesia.cz zaměřená na nabídku práce v České republice a stránka www.workania.hu zaměřená na nabídku práce v Maďarsku.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.