Sodexo napomáhá plnému zapojení mladých lidí z dětských domovů na pracovní trh | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Sodexo napomáhá plnému zapojení mladých lidí z dětských domovů na pracovní trh


Firmy si zaměstnance vybírají na základě zkušeností v daném oboru, a tak je zřejmé, že se jedinec bez praxe na pracovním trhu jen velmi těžko uplatní. Co dělat, když mladému člověku nechybí pouze potřebné dovednosti k získání první brigády, ale i podpora a vzor z rodiny?

Společnost Sodexo, s.r.o. si je takových sociálních nerovností vědomá a proto v rámci celosvětového Sodexo projektu „Better Tomorrow“ (v České republice podpora místních komunit, zapojení se mladých lidí - Projekt „EMA“) podporuje zaměstnávání mladých lidí z dětských domovů.

Ve spolupráci s Občanským sdružením Letní dům zprostředkovalo Sodexo již několik pracovních zkušeností. Na „projekt Ema“ navazuje i Iveta (18 let) z dětského domova na severu Čech.

Iveta zná Sodexo jako cateringovou společnost z komunitní akce Andělská slavnost, a proto o brigádu projevila sama zájem. Navíc si oblast společnostního stravování zvolila za profesní směr. Během letošního roku absolvovala pohovor s personální ředitelkou Ivanou Roštínskou a s ředitelem stravovacích služeb Martinem Kudlíkem a nastoupila na brigádu v provozu studené kuchyně.

„Pro Ivetu to byl vůbec první pracovní pohovor. A protože Ivetu známe ze sociálně-terapeutických pobytů a jsme jí nyní, v době jejího přechodu z dětského domova k samostatnému životu, nablízku, na pohovor jsme ji doprovodili a poskytli jí i podporu v dalších krocích,“ informuje o doprovázení mladých lidí Jana Plessingerová, vedoucí této služby v Letním domě.

„Vím, že není snadné získat práci hned po škole. Jsem ráda, že jsem v Sodexo mohla pracovat,“ říká Iveta o zapojení. V červnu se stěhuje do Prahy, kde se narodila, a tak nebránilo nic domluvám práce i po ukončení učiliště, kam nyní dochází.


Iveta není jediná, které brigáda pomůže v osamostatnění. Co o brigádách řekli jiní?

Pavel (17, dětský domov): Byl jsem také na brigádě u Sodexo. Vařil jsem tam, krájel, pomáhal. Líbilo se mi tam hodně. Určitě to bylo jiný od praxe, vařila se úplně jiná jídla.

Lenka (19, dětský domov): V provozu to je jiné. Na školní praxi jsme se učili servírovat prázdné talíře a to vás na provoz restaurace s nošením tří hlavních jídel a polévky nepřipraví.

Zdenek (53): Brigáda je vždy přínosná – zjistíte, že práce dospělých nemusí být vždycky lepší, než chodit do školy.

Petra (42): Dcera se chce parádit a jezdit autem, tak se musí trochu zapojit a něco na to vydělat. Musí si uvědomit, že se nemůže sebrat a z práce odejít, kdy chce. Děti to vede k tomu, že nic není zadarmo a že se o peníze musí taky trochu zasloužit. Víc si jich také váží.


„Významnost prvních pracovních zkušeností pro samostatné fungování mladých lidí ve společnosti je nezpochybnitelná. Mít práci je pro mladého člověka z dětského domova podle mého zásadní. Přeji si, aby spolupráce byla přínosná pro obě strany a aby obohatila i tým Sodexo,“ hodnotí výchozí situaci Jana Plessingerová z Letního domu a dodává: „Doufáme, že ve společném projektu budeme i nadále pokračovat.“

Získávání pracovních zkušeností je součástí aktivit projektu Spolu o krok dále Občanského sdružení Letní dům. Sdružení nabízí mladým lidem z dětských domovů pobyty v tréninkovém bytě a individuální doprovázení. Snažíme se, aby se mladým lidem po odchodu z dětského domova dařilo co nejlépe. Více na www.letnidum.cz
Projekt podporují: MPSV ČR, MHMP, Nadace OKD.

Martina Veselá z Letního domuKontakt:

Martina Veselá
P.R. manažerka
martina@letnidum.cz
www.letnidum.cz
777 732 049
222 940 616


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 17. 5. 2011 11:29
Kategorie: Personalistika
Název zdroje: Občanské sdružení Letní dům (NEověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Posláním Letního domu je zejména formou pravidelných sociálně-terapeutických pobytů a návštěv v dětských domovech pomáhat dětem a mladým lidem z dětských domovů nalézat
a využívat zdroje vnitřní jistoty a vyrovnanosti směřující ke spokojenému a plnohodnotnému životu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.