Sociální podnikání jako nástroj na snížení rostoucí nezaměstnanosti bylo tématem diskuse zástupců politických stran, kterou dnes uspořádala Nová ekonomika o.p.s. | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Sociální podnikání jako nástroj na snížení rostoucí nezaměstnanosti bylo tématem diskuse zástupců politických stran, kterou dnes uspořádala Nová ekonomika o.p.s.


Sociální podnikání představuje podnikatelské aktivity prospívající společnosti a životnímu prostředí. Hraje důležitou roli v místním rozvoji a často vytváří pracovní příležitosti pro osoby se zdravotním nebo společenským znevýhodněním. Nabízí tak řešení v době rostoucí nezaměstnanosti. Nakolik je koncept sociálního podnikání známý politickým stranám a jak s ním pracují v rámci svých programů, zjišťoval historicky první kulatý stůl, který Nová ekonomika o.p.s. uspořádala v rámci projektu Tematická síť pro rozvoj sociální ekonomiky TESSEA. Termín jsme volili s ohledem na blížící se volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a zároveň s vědomím, že důležité bude i pro volby do obecních zastupetelstev na podzim 2010.

V diskusi byly ze strany pořádající organizace zdůrazněny především dva aspekty sociálního podnikání - v sociálních podnicích nejde o pouhé zaměstnávání znevýhodněných lidí, ale také o to, že se s nimi aktivně pracuje a zvyšuje se jejich pracovní a společenský potenciál a zároveň sociální podnikání znamená celkovou úsporu veřejných finančních prostředků, protože zaměstnanci platí daně a nepobírají dávky v nezaměstnanosti.

Záštitu nad kulatým stolem převzal Jan Wiesner, viceprezident Hospodářské komory České
republiky a předseda Svazu českých a moravských výrobních družstev. Kulatý stůl proběhl za účasti zástupců šesti politických stran, jmenovitě ODS - Dagmar Molendová, ČSSD - Vladimír Špidla, TOP 09 – Martin Plíšek, Strana zelených – Jiří Čáslavka, Věci veřejné – Jana Pařízková a KDU-ČSL - Marián Hošek.

„V západní Evropě je běžným trendem podporovat ekonomicky samostatné podnikatelské subjekty, které slouží jako nástroj k řešení místních problémů. Například ve Velké Británii, kde patří sociální podnikání mezi priority vlády, funguje přes 55 000 sociálních podniků s obratem 25 miliard liber. I u nás je důležité, aby politická reprezentace vzala toto téma za své a zajistila mu systém podpory obdobně jako je to v případě malých a středních podniků“, říká ředitelka Nové ekonomiky, o.p.s. Petra Francová.

Činnost Tematické sítě pro rozvoj sociální ekonomiky je financovaná prostřednictvím stejnojmenného projektu z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR. Zástupci TESSEA budou aktivně spolupracovat s MPSV, které finančně podporuje vznik sociálních podniků z prostředků strukturálních fondů EU.

Nová ekonomika, o.p.s. byla založena za účelem iniciovat progresivní změny v oblasti ekonomické, enviromentální a sociální. Tento účel naplňuje prostřednictvím hledání a prosazování inovativních ekonomických nástrojů s pozitivními etickými a sociálními dopady. Jde o propagaci ekonomiky, která podporuje pozitivní trendy ve společnosti a napomáhá společenským změnám.

Další informace o projektu TESSEA:
Nová ekonomika, o.p.s.
Petra Seidlová, koordinátorka projektu
Tel.: +420 608 202 098
e-mail: petra.seidlova@nova-ekonomika.cz
Web: www.socialni-ekonomika.cz, www.nova-ekonomika.cz
Kontakt:

Gabriela Kurková
Mainstreanig
gabriela.kurkova@nova-ekonomika.cz
257 223 001


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 25. 3. 2010 15:44
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Nová ekonomika, o.p.s. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Nová ekonomika byla založena za účelem iniciovat progresivní změny v oblasti ekonomické, enviromentální a sociální. Tento účel naplňuje prostřednictvím hledání a prosazování inovativních ekonomických nástrojů s pozitivními etickými a sociálními dopady. Jde o propagaci ekonomiky, která podporuje pozitivní trendy ve společnosti a napomáhá společenským změnám. Nová ekonomika vyhledává ekonomické modely a přístupy, které sledují sociální a ekologické cíle a zároveň vytvářejí zisk.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.