Školy jsou v Praze 6 srdeční záležitost | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Školy jsou v Praze 6 srdeční záležitost


Na začátku října vyhlásila Praha 6 soutěž „Škola mého srdce.“ Na webových stránkách soutěže a na síti Facebook může až do konce měsíce kdokoliv hlasovat pro jednu z patnácti základních škol na území šesté městské části. Soutěž s poněkud netradičním obsahem je dalším z neotřelých nápadů této městské části, jak informovat občany o využití veřejných peněz.

V roce 2010 se totiž završilo osmileté úsilí o zásadní rekonstrukci budov všech patnácti základních škol Prahy 6, které zajistí jejich bezproblémový provoz bez nutnosti zásadnějších investic na desetiletí dopředu. Rekonstrukce škol přišly za celých osm let dohromady na úctyhodných 772 milionů korun, což je zhruba 63 procent rozpočtu celé městské části na tento rok.

Naštěstí ne všechny opravy byly hrazeny z vlastního rozpočtu. Jako dobrý krok se ukázalo spojení agendy radního pro školství s problematikou grantů a dotací. Radní Ondřej Balatka dokázal během posledních dvou let, po které tuto agendu spravoval, získat na rozvojové projekty Prahy 6 celkem 134 milionů korun. Za ně byla například rozšířena Ladronka, ale také vybaveny školy, které navštěvují handicapované děti.

Při vzdělávání však zdaleka nejde jen o to, zda má škola novou střechu. Kvalitu vzdělávání děti poznají především při přijímacích zkouškách na střední školy. Ukazuje se však, že školáci v Praze 6 mají všechny důvody k uchování své školy ve svém srdci i ukončení základní školní docházky. Z pravidelných srovnávacích testů z anglického jazyka vyšlo najevo, že průměrný žák škol z Prahy 6 je lepší než 62 procent žáků v republice. Žáci nejlepších škol jsou pak na úrovni studentů víceletých gymnázií.

Toto ovoce nesou investice do rozšíření výuky jazyků. „Praha 6 v tomto supluje roli státu, neboť dotujeme výuku cizích jazyků rodilými mluvčími již od první třídy, a od šesté třídy u druhého cizího jazyka,“ shrnuje roli městské části radní pro školství Prahy 6 Ondřej Balatka.

Městská část klade velký důraz na komunikaci s rodiči. Proto zřídila internetové stránky s informacemi o školách a školkách na Praze 6. Stránky www.jakdoskolky.cz se dokonce stala nejvyužívanějším odkazem na internetové stránce MČ Praha 6. To je pochopitelné, protože po demografickém útlumu míří do školek zvýšený počet budoucích školáků.

Proto Praha 6 zvyšuje kapacitu svých třiceti školek a především buduje školky nové. Zatímco v roce 2006 navštěvovalo školky šesté městské části 2 124 dětí, v roce 2011 se kapacita zvýší o celou třetinu na 2 830 dětí. Kromě zvýšení kapacity nesou nové školky i osobitý architektonický styl. Některé školky dokonce umožňují po odeznění demografické vlny změnit svoji funkci na klub seniorů, dům dětí a mládeže či restauraci s posilovnou.Kontakt:

Martin Šalek
tiskový mluvčí
msalek@praha6.cz
602 316 908
220 189 957


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 10. 10. 2010 12:39
Kategorie: Studium a vzdělání
Název zdroje: Městská část Praha 6 (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Městská část Praha 6 je orgánem samosprávy s rozšířenou působností. Městská část Praha 6 pokrývá území více jak 41 km2 a se svými více než 100 tisíci obyvateli se řadí k největším městům v České republice. V rámci hlavního města je Praha 6 svou rozlohou i počtem obyvatel rovnou desetinou hlavního města Prahy. Rozkládá se od hranic historického centra Prahy až k okrajovým oblastem města a v rámci svého území zahrnuje všechny druhy zástavby, od barokních hradeb středověké Prahy, přes sevřené bloky činžovních domů, kultivovaná panelová sídliště až po zajímavé části typické vesnické zástavby. To vše je doplněno rámcem zeleně, přírodních parků a terénních útvarů, které vytvářejí velmi žádaný prostor pro bydlení, administrativu i diplomatická a obchodní zastupitelstva. Webová prezentace městské části je na adrese www.praha6.cz.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.