Rozsah veřejně dostupných informací o znečištění se od roku 2009 dále rozšíří | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Rozsah veřejně dostupných informací o znečištění se od roku 2009 dále rozšíří


Vláda na svém dnešním jednání schválila na návrh ministra životního prostředí Martina Bursíka nové nařízení, které stanovuje seznam znečišťujících látek (které nejsou přímo uvedené v závazné evropské legislativě), jež se musí hlásit do Integrovaného registru znečišťování (IRZ) a prahových hodnot, od kterých je tyto látky do IRZ nutné hlásit. Občanům se dnes schváleným nařízením vlády rozšiřuje spektrum informací, k nimž se jednoduše dostanou na volně přístupných webových stránkách www.irz.cz. Nařízení se týká látek, hlášených od roku 2009.

Vládní nařízení rozsah údajů, které budou dostupné veřejnosti, nijak neredukuje. V IRZ budou i nadále sledovány látky jako styren a formaldehyd v únicích do ovzduší, tak i znečišťující látky v odpadech a to v širší míře než doposud. Seznam látek, které se budou sledovat v odpadech byl rozšířen o dalších 16 (jedná se zejména o herbicidy, insekticidy a fungicidy používané v zemědělství, dále o látky používané v chemickém průmyslu k výrobě pesticidů, nátěrových hmot, barviv, detergentů apod.). „Dostupnost informací o životním prostředí je základní podmínkou toho, aby je lidé mohli účinně chránit. IRZ se ukázal jako výborný nástroj, který k tomu vede. Lidé mají přehled o tom, kdo a jak jejich prostředí znečišťuje, což vytváří účinný tlak na znečišťovatele, který vede ke změnám technologií a ke snižování znečištění,“ říká ministr životního prostředí Martin Bursík.

Celkový počet látek, které budou v IRZ sledovány, tak stoupne na celkově 93. O všech látkách jsou již v současnosti podrobné údaje (vlastnosti, zdroje emisí, vliv na lidské zdraví a životní prostředí) na internetových stránkách www.irz.cz.Kontakt:

Jakub Kašpar
Ředitel odboru vnějších vztahů a tiskový mluvčí
Jakub_Kaspar@env.cz
724 175 927
267 122 040


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 26. 3. 2008 14:26
Kategorie: Ekonomika
Název zdroje: Ministerstvo životního prostředí (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Ministerstvo životního prostředí je ústřední orgán státní správy s kompetencí v ochraně životního prostředí.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.