Polské a české děti budou společně lyžovat | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Polské a české děti budou společně lyžovat


Ve druhém únorovém týdnu (13.-18.02.2012) se na Hedeči u Králík sejdou na lyžařském kurzu páťáci z Lanškrouna se svými kamarády z polského Dzierzoniowa. Vedle výuky zimních sportů je čeká i prohlídka města Králíky, vojenského opevnění budovaného před druhou světovou válkou a kláštera na Hedeči.

Společné lyžování českých a polských dětí je jednou z aktivit téměř patnáctileté spolupráce dvou škol z česko-polského příhraničí – lanškrounské Základní školy Dobrovského a dzierzoniowské 3. základní školy. K prvním kontaktům mezi školami došlo už v první polovině roku 1997.
Od té doby se žáci i učitelé pravidelně setkávají. Získáváním finanční podpory z evropských zdrojů dokazují pedagogové zájem o vysokou kvalitu všech společných aktivit.

Základní škola Dobrovského už získala dva granty z Euroregionu Glacensis na projekty, jejichž názvy velmi vypovídají o cílech spolupráce: Blíž k sobě ve společné Evropě, Žijeme ve společné Evropě a v roce 15. výročí spolupráce budou usilovat o třetí grant pod názvem Pracujeme ve společné Evropě. V rámci projektů byly pořádány společné konference učitelů obou škol, tvůrčí dílny pro děti partnerských škol, turistické výlety a pěvecké soutěže.
Spolupráce je podporována a sledována vedením obou měst. Na Hedeč se za dětmi chytají i starostové Lanškrouna a Dzierzoniowa. Na otázku „Co chce společně s dětmi na kurzu podniknout?“ odpověděla starostka Lanškrouna Stanislava Švarcová:
Odpoledne si ráda zalyžuji se skupinou polských žáků. Večer vytvoříme s dětmi z Dzierzoniowa plakáty s obrázky, kresbami a informacemi o městě Lanškroun, lanškrounské děti vyzpovídají starostu partnerského města a také vyhotoví prezentační materiály. Těším se i na neformální setkání se starostou partnerského města a učiteli.

„Naše vzájemná patnáctiletá spolupráce obohatila obě školy, z polské školy jsme přebrali některé zkušenosti. Děti mají možnost poznat jiné prostředí, mnohdy vznikne kamarádství a vzájemné dopisování. Jako velmi cenné považuji jazykové zkušenosti a zjištění, že ve společné Evropě se bez znalostí jazyků neobejdu. Spolupráce se zintenzivnila díky spolufinancování z euroregionu Glacensis. Žáci obou škol mají možnost prožít mnoho hezkých společných chvil při různých společných akcích obou škol.“ doplnil ředitel Základní školy Dobrovského Oldřich Strnad.
"Projekt je spolufinancován z prostředků ERDF prostřednictvím Euroregionu Glacensis.“

Kontakt:

Drahomíra Lišková
Referentka kanceláře starosty a tajemníka
drahomira.liskova@mulanskroun.cz
465 385 226


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 13. 1. 2012 8:10
Kategorie: Sport
Název zdroje: Město Lanškroun (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Územně samosprávní celek
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.