Nákaze A H1N1 je možné předejít i bez vakcíny | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Nákaze A H1N1 je možné předejít i bez vakcíny


Přípravy na letošní chřipkovou sezónu budou v českých domácnostech pravděpodobně mnohem důkladnější než v předchozích letech, a to především kvůli viru A H1N1. Odborníci odhadují, že tzv. prasečí chřipkou může onemocnět až tři miliony Čechů. Vysoce účinnou ochranu proti onemocnění tímto virem nenabízí pouze vakcinace, ale také používání správných zdravotnických prostředků.

„Podle současných znalostí je hlavní cestou přenosu prasečí chřipky kmene A H1N1 z člověka na člověka kapénková infekce. Nejnebezpečnější je tak úzký kontakt (do 1 metru) s infikovanou osobou nebo přímý kontakt s infikovaným místem a následným kontaktem se sliznicí obličeje. Riziko nákazy proto účinně sníží hygiena rukou s využitím speciálních přípravků a používání ochranných masek,“ řekl Lubomír Páleník, generální ředitel společnosti HARTMANN – RICO.
Ochranné masky omezují riziko přenosu infekce ze strany infikovaného – zabraňují, aby nemocný při kýchání, kašlání či dýchání šířil dále infekci do okolí. Podle publikovaných studií může použití ochranné masky snížit riziko přenosu infekce až s 68procentní účinností.
„Ochranu před vdechnutím infekce zajišťují tzv. respirátory – masky konstruované pro maximální těsnost k obličeji. Pro prevenci nakažení virem A H1N1 postačí respirátory s označením FFP2 s 94procentní filtrační účinností,“ doplnil Páleník.
Použití ochranných masek či respirátorů by se mělo řídit následujícími pravidly:
• Používat jednorázové masky a respirátory a nepoužívat je opakovaně
• Ochrannou pomůcku nasadit bez doteku s vnitřní, k obličeji přiléhající, stranou
• Zkontrolovat těsnost masky či respirátoru po nasazení, zejména v oblasti nosu a lící
• Pomůcku vyměnit ihned jakmile navlhne
• Dodržovat hygienu rukou při každé manipulaci s maskou před i po nasazení či sejmutí

Dalším základním preventivním opatřením je častá hygiena rukou. Ne vždy je ale teplá voda a mýdlo k dispozici, například po vystoupení z tramvaje nebo po návštěvě obchodu, kde jsme se dotýkali košíku, zboží apod. Pro takové situace se hodí alkoholové dezinfekční přípravky na ruce, které se vyrábějí i v kapesním balením a lze je mít neustále při sobě.

Vysoce účinnou alternativou jsou také přípravky označené jako virucidní nebo virucidní na obalené viry. Jejich použití je jednoduché, ale měl by být zachován následující postup:
• Do dlaně jedné ruky nalijete dostatečné množství přípravku a postupně jej vtíráte na všechna místa od konečků prstů až k zápěstí
• Důležité přitom je dodržení expoziční doby uvedené v návodu (zpravidla 30 s)
• Ruce musí být po celou předepsanou dobu působení vlhké, po uplynutí této doby se ruce nechají volně oschnout, ničím se neotírají.
• Při zvolení přípravku a obsahem zvláčňujících přísad, nebude se pokožka rukou ani při opakovaném používání vysušovat.








Kontakt:

Irena Malá
PR manažerka
irena.mala@hartmann.info


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 24. 9. 2009 11:57
Kategorie: Ostatní
Název zdroje: HARTMANN-RICO (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Společnost HARTMANN-RICO a.s. je nejvýznamnějším výrobcem a distributorem zdravotnických prostředků
a hygienických výrobků v České republice. Vznikla v roce 1991 vstupem společnosti Paul Hartmann AG do tehdejšího podniku Rico Veverská Bítýška. Společnost je součástí mezinárodní skupiny HARTMANN se sídlem
v Heidenheimu v SRN. HARTMANN-RICO je prostřednictvím své dceřiné společnosti aktivní i na území Slovenské republiky, se sídlem v Bratislavě. V České republice má společnost tři výrobní závody: závod Veverská Bítýška, Havlíčkův Brod a Chvalkovice.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.