
Tisková zpráva
KSČM proti školnému na VŠ
Jeho zavedení by bylo sociálním sítem, které by odradilo mnohé mladé talenty. Ukazují to i zkušenosti ze zahraničí. Když bylo školné zavedeno v Rakousku, způsobilo jen na vídeňské univerzitě pokles počtu studentů přibližně o 35 %. V Kanadě se studenti kvůli školnému začali hlásit především na krátké (levnější) vzdělávací programy a v důsledku toho zde začal citelně chybět vědecký dorost.
Tzv. australský systém, kdy si má student na své studium vzít půjčku, kterou splácí v době, kdy dosáhne průměrného platu, by představoval zatížení dluhem ve chvíli, kdy mladý člověk vstupuje do života a zakládá si rodinu. Může se stát, že bude živit rodinu s dětmi, kdy manželka bude nezaměstnaná, ale on bude mít průměrný plat.
Ke všem výdajům, které tato asociální vláda na lidi chystá, tzn. zvyšování nájmů, zdražování elektřiny, plynu, vodného a stočného, poplatky ve zdravotnictví, zvyšování poplatků za služby atd., mu tak přibude ještě povinnost splácet školné. Sociálně slabší rodiny, ale i lidé z regionů s vysokou nezaměstnaností či nízkými příjmy si proto studium na vysoké škole raději rozmyslí.
Náklady na vysokoškolské studium jsou již dnes vysoké. Učebnice, skripta, pomůcky, náklady na povinné exkurze a praxe, doprava, ubytování, stravné, to vše znamená pro velkou část rodin studentů neúnosné finanční zatížení, které nutí studenty přerušit či ukončit studium. Přitom naše země vzdělané lidi potřebuje. Je to bohatství společnosti, jeden z nejdůležitějších zdrojů vytváření všech hodnot.
Předložené návrhy vedou ve svých důsledcích k dalšímu omezení dostupnosti vzdělání významné části populace a ke snižování vzdělanosti celého národa.
Mgr. Marta Semelová, vedoucí odborné sekce školství ÚV KSČM, členka ZHMP
Tweet
Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0Vydáno: 4. 10. 2007 19:02
Kategorie: Politika
Název zdroje: ÚV KSČM (ověřený zdroj [?])
Kategorie: Politika
Název zdroje: ÚV KSČM (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Parlamentní politická strana
Parlamentní politická strana