Jaké osobní údaje o sobě Češi prozradí na sociálních sítích? | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Jaké osobní údaje o sobě Češi prozradí na sociálních sítích?


Výzkumná agentura TNS Aisa se v rámci syndikované studie Češi v síti (http://cesivsiti.cz/) zajímala kromě jiného i o to, jaké informace o sobě lidé uvádí ve svých profilech na sociálních sítích. Téměř 1500 uživatelů sociálních sítí tak odpovídalo na to, jaké detaily o sobě na svých profilech ochotně vyzradí, s jakými informacemi jsou opatrnější a co neuvedou vůbec. Jméno, příjmení nebo i email? To není problém. Ale sdělit svoje osobní názory? Na to jsou Češi opatrní!

Češi na sociálních sítích klidně prozradí svoji identitu, ale se svými názory se drží při zdi

Praha, 8. března 2012 – Jak opatrní jsme s osobními údaji na internetu?
Výzkumná agentura TNS Aisa se v rámci syndikované studie Češi v síti (http://cesivsiti.cz/) zajímala kromě jiného i o to, jaké informace o sobě lidé uvádí ve svých profilech na sociálních sítích. Téměř 1500 uživatelů sociálních sítí tak odpovídalo na to, jaké detaily o sobě na svých profilech ochotně vyzradí, s jakými informacemi jsou opatrnější a co neuvedou vůbec.

Kateřina Osičková z TNS Aisa uvádí: „Údaje reflektují zejména stav profilů na sociální síti Facebook, který má podle dat z Českého statistického úřadu necelých 3,5 miliónu Čechů a aktivně jej využívá zhruba polovina české internetové populace (80 % lidí ve věku 16-65 let). Je to místo, kde jsme v kontaktu jak se současnými přáteli, tak jej čile využíváme i ke hledání přátel budoucích či naopak známých z dětství. A potom je prostě potřeba trochu slevit ze svých zásad a poodhalit soukromí, jinak se s námi nebude nikdo chtít kamarádit.“

S křestním jménem nedělá žádné drahoty 84 % uživatelů (ženy a lidé pod 29 let jsou ještě upřímnější), s příjmením o 20 % méně (lidé ve věku 20-29 let častěji považují i příjmení za údaj ke zveřejnění – 77 %). Asi každý má sice mezi přáteli někoho s nickem typu Misha Mia nebo Tony Hammer, ale jedná se spíše o ojedinělý, snad jen mezi teenagery trochu rozšířenější jev.

Pravdivá emailová adresa je pro přihlášení na většinu sítí nutná, takže i tu uvedou dvě třetiny uživatelů sociálních sítí. Základní osobní údaje lze tedy považovat za více méně spolehlivé.

Pravdivé identifikaci nahrává možná i fakt, že profil je možné zabezpečit a znepřístupnit široké veřejnosti. Náš email by se neměl stát cílem spamerů nebo marketérů z širokého okolí.

Ale co další osobní údaje? Ta jsou pro založení profilu vesměs nepovinná, takže je na samotném uživateli, zda se chce pochlubit věkem, zaměstnáním nebo svými koníčky.
Datum narození na svém profilu pravdivě uvede méně než polovina lidí. „Pro více než polovinu Čechů je tak stále důležitější přání k narozeninám od lidí, kteří si opravdu datum narození svých blízkých pamatují a nečekají, až jim notifikace vyskočí na zdi,“ vysvětluje Kateřina Osičková.

Svoji pravou identitu prozradí skrz profilovou fotografii jen polovina lidí (51 %), ženy si dávají více záležet na vlastní podobence a pěknou fotkou se pochlubí častěji než jejich mužské protějšky (55 %). V případě profilové fotografie jsou mnohem otevřenější mladí lidé ve věku 15-29 let, kde 70 % z nich má na svém profilu reálnou podobenku. „Nejčastěji je profil s reálnou fotografií k vidění na Facebooku (58 %) a na sociální síti Lidé.cz (60 %), v prvním případě kvůli snadnější identifikaci, v druhém případě jde často o seznamování a fotografie je prvním filtrem,“ doplňuje Osičková.

S dalšími soukromými fotkami a videi jsou uživatelé sociálních sítí ještě opatrnější, ty na svůj profil postuje pouze necelá třetina lidí.

Koníčky, záliby (35 %) a oblíbenou hudbu nebo filmy (29 %) sdělíme veřejně výrazně častěji, než abychom se přihlásili k fanouškovství (kapely, sportovní týmy apod.), což učiní pouhých 15 % lidí.

A co prezentujeme na sociálních sítích nejméně rádi a nejméně často? Svoje názory! Podělit se s ostatními o to, co si myslíme o konkrétních značkách, výrobcích nebo obchodech, je ochotno jen 10 % Čechů. A přihlásit se k politickému směru nebo straně? To veřejně učiní jen 9 % lidí. Je to příliš citlivé? Stydíme se za vlastní názory? Prostě se to nenosí? „Názorových vůdců nemůže být většina, to je jasné, a Češi jsou stále zvyklí nechat si názory spíše pro sebe, aby to nebylo použito proti nim,“ domnívá se Osičková.








Kontakt:

Kateřina Osičková
Project Leader Qualitative, PR specialist
katerina.osickova@tnsglobal.com
www.tns-aisa.cz
606.778.027


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 8. 3. 2012 10:37
Kategorie: Média a reklama
Název zdroje: TNS AISA (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Výzkum trhu.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.