Filmový projekt Lidice je zachráněn, složily se na něj české firmy i města | Tiskovky.info

servis pro novináře


Přihlásit | Registrace
Vytisknout Vytisknout

Tisková zpráva


Filmový projekt Lidice je zachráněn, složily se na něj české firmy i města


(Praha/Brno, 27. dubna 2010) - Film Lidice, popisující lidské osudy během jedné z nejtragičtějších událostí českých dějin, se od svého počátku potýkal s nedostatkem financí, který ohrožoval jeho realizaci. Producent filmu Adam Dvořák se proto rozhodl spustit celonárodní sbírku na jeho natočení. Rozhodující finanční spoluúčast nakonec přislíbily české obce i soukromé společnosti. První klapka tak téměř zcela určitě padne ještě letos v červnu.

Dlouhou dobu to vypadalo, že film Lidice - vysněný projekt režisérky Alice Nellis a scénáristy Zdeňka Mahlera – nebude natočen. Kvůli nedostatku financí byly dokonce na konci minulého roku pozastaveny veškeré přípravné práce. „Začali jsme sice již točit, ale nakonec jsme celé hlavní natáčení museli o půl roku posunout a shánět prostředky dál. Přitom film spojuje silné nadnárodní téma, nejnadějnější českou režisérku a oceňovaný scénář podle skutečné události,“ komentuje obtížnou situaci z přelomu roku Dvořák.

Ani mnohá filmová ocenění a mezinárodní věhlas autorů totiž nepřesvědčily evropský fond Eurimages, aby projekt finančně podpořil. Podobně se zachovaly i firmy s německými majiteli, podle kterých nemají Němci ve filmu dost reprezentativní podobu. Producent proto spustil téměř celonárodní sbírku, při které oslovil česká města a nejvýznamnější české firmy.

Hned v prvních dnech pak sbírka vyvolala nečekaný zájem jak mezi soukromými společnostmi, tak i městy. Přispět se rozhodly mj. Praha, Opava a Kladno, které je s lidickou tragédií silně spojeno. „Pokládáme za důležité, aby toto pro Čechy významné téma dostalo svůj prostor na filmovém plátně. Jen tak je podle nás možné, aby odkaz všech lidických obětí neupadl v zapomnění,“ říká Martin Grigar ze společnosti AutoCont, která na film rovněž přispěla. Právě finanční sbírka pak vyznění snímku dodává úplně nový rozměr. Lidice mohou být prvním českým filmem, který se hluboce dotýká české národní historie a na jehož natočení Češi sami finančně přispěli. „Film o Lidicích měl podle mě už dávno někdo natočit. Toto téma má totiž v sobě něco, co je dnes velmi aktuální. V době, kdy se většina válečných konfliktů naštěstí odehrává daleko od nás, člověk často zapomíná, že to, co válku jako takovou umožňuje, je součástí lidské podstaty a je nebezpečné zapomínat nebo se tvářit, že nás už se to netýká,“ připomíná hlavní poselství filmu jeho režisérka Alice Nellis.

Jak celý projekt s hvězdným hereckým obsazením (Karel Roden, Zuzana Bydžovská, Milan Kňažko, Ivan Trojan a další) nakonec dopadne, se budeme moci přesvědčit 9. června 2011, tedy den před 69. výročím lidické tragédie.
Kontakt:

Marek Hadra
PR Director
hadra@aetna.cz
511114730


Vstoupit do diskuse >> | Počet příspěvků: 0

Vydáno: 27. 4. 2010 13:00
Kategorie: Kultura
Název zdroje: AETNA, spol. s r. o. (ověřený zdroj [?])
Popis zdroje:
Poskytujeme komplexní služby v oblasti marketingu a PR.
PR

Distribucezpráv

>>
Vytvoříme za vás tiskovou zprávu a distribujeme ji 2000 novinářům.
news

Jsemnovinář

Novinářům poskytujeme pouze kvalitní a ověřené informace.
 i 

Jsemnávštěvník

>>
Přečtěte si jedinečné zprávy z první ruky dříve než ostatní.